Otvorena izložba „Sveti novomučenici jasenovački u svetlosti Vaskrsenjaˮ u Modernoj galeriji „Jovo Ivanovićˮ

Izložba pod nazivom „Sveti novomučenici jasenovački u svetlosti Vaskrsenjaˮ, koju čine radovi monahinje Marije (Antić) iz manastira Rođenja Svetog Jovana Krstitelja – Jasenovac, Eparhija pakračko-slavonska Srpske pravoslavne crkve, otvorena je juče u prostorijama Moderne galerije „Jovo Ivanovićˮ u Budvi.

Izložba je realizovana u saradnji JU Muzeji i galerije Budve, Muzeja žrtava genocida u Beogradu i Srpske pravoslavne crkvene opštine Budva.

U muzičkom dijelu programa je nastupila pijanistkinja Ninoslava Zlatković, profesorica muzike.

Na izložbi su govorili: mr Bojan Arbutina, upravnik Muzeja žrtava genocida, sveštenik Pavle Božović i direktorica JU Muzeji i galerije Budve mr Lucija Đurašković.

Dio govora mr Bojana Arbutine, upravnika Muzeja žrtava genocida

Izuzetno je bitno da kroz ove teme i priče, i kroz naša stradanja se upoznamo jedni sa drugima i da Jasenovac koji je ključna identitetska tačka našeg naroda u 20. veku dođe do svakog našeg čoveka, bez obzira da li je on živeo na Metohiji, na Kosovu, u Crnoj Gori, u Dalmaciji, Šumadiji, Slavoniji, zapadnoj Bosni ili gde god. Jer upravo je Jasenovac taj simbol koji nas opominje i koji nas upozorava da smo mi tokom Drugog svetskog rata preživeli jedno od najvećih stradanja koje je u istoriografiji ostalo zapisano kao genocid nad srpskim narodom u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.

Dio dovora mr Lucije Đurašković

Kao što pokazuju ikone kojima smo okruženi, u pitanju je rijetko likovno-umjetnički talentovana pravoslavna monahinja čije ikone odišu dubokom duhovnošću i predstavljaju spoj tradicionalnog srpsko-vizantijskog stila i savremene lične izražajnosti. Manastir posvećen rođenju svetog Jovana Preteče nalazi se u blizini Jasenovca, zloglasnog logora, koji nosi duboke istorijske i duhovne rane Drugog svjetskog rata, u kome su fašističke snage NDH svirepim i zločinačkim činom lišile života više stotina hiljada nevinih ljudi, žena i djece, uglavnom Srba, Jevreja, Roma a dijelom i Hrvata koji nijesu podržavali tadašnju ustaško-nacističku ideologiju.

Dio govora sveštenika Pavla Božovića

Blagodarim autorima i organizatorima ove izložbe koja nas je sabrala da učestvujemo u umjetnosti koja vodi do samog srca pravoslavne vjere, do tačke susreta smrti i života, do mjesta gdje se tragedija krsta preobražava u pobjedu Vaskrsenja..

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti