Na nivou policijskih ekspozitura, inicirano je formiranje preventivnih timova u kojima će učestvovati inspekcijske službe, komunalna policija, predstavnici domova zdravlja, školstva, nevladinih organizacija i ostalih društvenih subjekata.
Policijski službenici će, u saradnji sa inspekcijskim službama i komunalnom policijom, obilaziti sportske objekte i škole u čijoj blizini bi se mogle zateći osobe koje se bave nelegalnom distribucijom pirotehničkih sredstava, kao i druge veće prostore – kamionske i zelene pijace. Distribuiraće se i flajeri edukativnog karaktera, sa ciljem prevencije i sprečavanja povrjeđivanja lica, a posebno djece, sprečavanja izazivanja požara i narušavanja javnog reda i mira.
Protiv osoba koje se bave nelegalnim prometom pirotehničkoih sredstava, biće podnijete odgovarajuće prijave nadležnim organima.
U okviru akcije službenici Uprave policije će u saradnji sa rukovodstvima osnovnih i srednjih škola održavati predavanja učenicima na temu “Posljedice zloupotrebe pirotehničkih sredstava”, koja će pratiti postavljanje postera tematske sadržine u školama, kao i ostalim javnim ustanovama.
Cilj izvođenja operativne akcije je sprečavanje nedozvoljene trgovine i zloupotrebe pirotehničkih sredstava, što za posljedicu ima povređivanje, izazivanje požara i narušavanje javnog reda i mira. Krivičnim zakonikom precizirano je da će osoba koja neovlašćeno izrađuje, prodaje, nabavlja, razmjenjuje, nosi ili drži vatreno oružje, municiju ili eksplozivne materije biti kažnjena zatvorom od tri mjeseca do tri godine. Isti zakon predviđa i da će se onaj ko neovlašćeno drži, nosi, izrađuje, popravlja, prerađuje, prodaje, nabavlja, razmjenjuje, prevozi ili na drugi način stavlja u promet vatreno oružje, municiju, eksplozivne materije, rasprskavajuće ili gasno oružje čije držanje je građanima zabranjeno, kazniti zatvorom od šest mjeseci do pet godina.