Tim čine predstavnici budvanske poplicije, Doma zdravlja, tržišne inspekcije i Komunalne policije. Najavljene su intenzivne akcije suzbijanja nelegalne prodaje, kako bi se spriječilo neželjeno povrijeđivanje, prije svega djece, koja su upravo glavna ciljna grupa ovim prodavcima.
Uz napomenu da će akcija trajati do 15 januara, komandir stanice budvanske policije Slobodan Kovačević je kazao da policija ima saznanja da u gradu postoje dva - tri mjesta gdje se prodaju pirotehnička sredstva.
„Uz pomoć Komunalne policije i tržišne inspekcije sva roba koja bude zatečena biće zaplijenjena, i podnijete prekršaje, eventualno krivične prijave, ukoliko tužilac tako kvalifikuje. Cilj nam je da zaštitimo djecu od povrijeđivanja, jer je riječ o pirotehničkim sredstvima izuzetno lošeg kvaliteta, koja nijesu sertifikovana, nego su uvezena iz Kine, bez ikakvih garancija“, kazao je Kovačević.
Tržišna inspektorka Tamara Kovačević je napomenula da su kazne za preduzetnika 300, odnosno 700 eura za firmu koja se bavi prodajom pritohničkih sredstava, a inspektor ima pravo i da udvostruči kaznu u zavisnosti od količine robe koju zatekne kod nelegalnog prodavca.
„Sva roba koja bude zatečena, istog trenutka će biti oduzeta, jer takva roba, uglavnom nema porijeklo i bez računa je. Iz iskustva znamo da svi oni kojima smo do sada oduzimali ovu robu, uglavnom se više ne usuđuju da je nabavljaju", navela je Kovačević.
Komunalni inspektor Marjan Šćekić najavio je intenzivne kontrole tokom novogodišnjih praznika, kada ima najviše nelegalnih prodavaca na ulicama, dok je u ljekarka u Domu zdravlja Marija Mališić- Korać potvrdila da za sada nije zabilježen ni jedan slučaj povrijeđivanja od pirotehničkih sredstava, navodeći da povrede mogu biti ozbiljne, od opekotina, oštećenja vida i sluha, pa do onih najtežih, koje zahtijevaju amputiranje šaka.