Počela Kotor APPS manifestacija


KotorAPSS predstavlja KotorAPSS Forum koji će biti zaključna manifestacija prvog, četvorogodišnjeg ciklusa i održaće se od 14. do 18. jula. Kroz simpozijum, panel-diskusije i prezentacije tokom ovogodišnjeg Foruma nastavljaju globalni razgovor o odnosu grada i njegovog graditeljskog nasljeđa i kulturne baštine, te o projektovanju i dizajniranju u odnosu na ono što su zahtjevi turističkog tržišta danas. Istražuju šta je budućnost grada u odnosu na arhitektonski dizajn i do kakvih će promjena u gradovima doći u eri između “all inclusive” i “Airbnb” fenomena.



Forum je počeo 14. jula, a prva manifestacija u okviru ovogodišnjeg Kotor APSSa, je specijalno izdanje Pecha Kucha koje se održalo 14.07. sa početkom u 20:20h u caffe Havani u Starom Gradu Kotoru. Pecha Kucha Nights je globalni fenomen kratkog prezentovanja koji za cilj ima prezentaciju u formi 20x20 - 20 slajdova po 20 sec. za svaki slajd.


Prvi je na Pecha Kucha Night KotorAPSS prezentovao Miroslav Boljević, član prvog crnogorskog startupa – Tour Via me, koji je govorio o svom učešću u globalnom projektu "Inside Out", i na kakve su poteškoće naišli.


Sledeći na redu bio je jedan od osnivača Gradija, bloga, podcastsa i radio emisije koja obrađuje teme kao što su arhitektura, urbanizam i ekologija - Ivan Rajković. On je govorio o tome kako je ekipa od devetoro ljudi  došla na ideju da pokrene Gradio, na kakve su sve prepreke naišli, kakve su uspjehe postigli, i kako su uspjeli da sarađuju sa međunarodno priznatim organizacijama, kao i kakav im je plan za budućnost.


Blažo Milić, motorista, tehnički direktor nezavisnog dnevnika Vijesti je otkrio zašto je kupio svoj prvi motor i kako je naučio da ga vozi, i kako izgleda putovati svijetom na motoru. Saznali smo kako je prespavati na Mongolskoj granici jer su carinici imali slobodan vikend. Takođe, Blažo organizuje okupljanje motorista pod nazivom "Horizont unlimited",koji se održava u Eko kantuna Vrnjak  u Kolašinu.


Polaznik Digitalizuj.me blog radionice advokat Marija Živkovič Milić pričala je kako i zašto je pohađala našu radionicu, kako izgleda pokrenuti svoj blog. Sa nama je podijelila svoja iskustva iz Škotske, i otkrila nam koji je to restoran isključivo mamac za turiste i zašto nikada ne bi pisala blog post o svojoj profesiji.
Milo Radonjić, urednik i prezenter na RTV Atlasu, objasnio je razliku između Teatra i Televizije, i kako ta dva medija mogu interagovati. Ako ste se ikada zapitali kako se za televiziju snimaju predstave i zašto se iste (ne) emituju, onda Milo ima odgovor za vas.


Daniela Starović, freelance grafički dizajner, je ispričala kako izgleda živeti u zatvoru, i sarađivati sa zatvorenicima na izradi novog suvenira za grad Veneciju. Saznali smo, kako i zašto je jedan Italijan došao na ideju da zatvorenici prave suvenire, i zašto kod nas sličan projekat nije zaživio.


Matija Vuković, dio Kotor APSSa tima, ispričao je dvije inspirativne priče. Jednu, o svome iskustvu, i kako je zahvaljujući Kotor APSSu počeo da radi u jednom od najboljih svijetskih arhitektonskih studija HHF, i kako izgleda njegov život u Bazelu. A drugu o svom drugu, čuvenom Krgi, koji je zahvaljujući svojoj volji, promijenio svoj život iz korijena, počeo da vozi biciklo, i kako sada putuje svetom na svom biciklu u potrazi za novim avanturama.


Janko Šćepanović otkrio je da iznad Kotora postoji kanjoj, za koji čak ni  Kotorani ne znaju. Imali smo priliku da upoznamo još uvijek netaknute prirodne ljepote kanjona Škurde, koliko vremena je potrebno za spust i ko je jedina osoba koja živi na uzvišenju iznad Kotora, i uvijek veselo dočekuje goste.

Glavni pokrovitelj KotorAPSS-a je Ministarstvo kulture Crne Gore a ostali prokrovitelji su Grad Kotor, Ministarstvo održivog razvoja i turizma i Ministarstvo nauke Crne Gore, partneri i sponzori u Doding, Entext, Inženjerskau komorau, Savez arhitekata i mnogi drugi. Važno je spomenuti međunarodne programske partnere Vintertur Univerzitet, Insbruk Univerzitet, ETH Univerzitet, Friburg Univerzitet, ORIS kuća arhitekture, HHF Arhitekti, Sadar+Vuga, Urban-Think Tank, DAZ.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti