Posljedice COVID-19 pandemije po mentalno zdravlje biće dugoročne i veoma kompleksne

Rigorozne epidemiološke mjere, koje su primjenjivane da bi se „ublažila“ epidemijska kriva, prekinula transmisija i smanjio pritisak na zdravstveni sistem, u proteklom periodu dale su rezultate, ali je danak koji svi plaćamo, u smislu usporavanja socijalnog i ekonomskog života, veoma visok. Stoga će posljedice COVID-19 pandemije po mentalno zdravlje biti dugoročne i veoma kompleksne, kazala je ministarka zdravlja dr Jelena Borovinić Bojović, na Samitu za mentalno zdravlje, koji organizuje Vlada Grčke u saradnji sa Regionalnom kancelarijom Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) za Evropu.

Tokom on line učešća na Samitu, koji su otvorili premijer Grcke Kirjakos Micotakis i direktor SZO za Evropu dr Hans Kluge, ministarka Borovinić Bojović naglasila je da se ovaj značajan skup dešava u kritičnom trenutku.
- Posvećeni ciljevima održivog razvoja i ostvarivanju univerzalne zdravstvene zaštite, Vlada Crne Gore i Ministarstvo zdravlja prepoznaju značaj i potrebu kontinuiranog jačanja mentalnog zdravlja cjelokupne populacije, sa snažnom primarnom zdravstvenom zaštitom, kao okosnicom za jačanje mentalnog zdravlja i unaprjeđivanja nivoa kvaliteta mentalnih servisa koji su jednako dostupni svima. Stvaranje prilika za personalizovan pristup mentalnom zdravlju i pronalaženje inovativnih rešenja u cilju unaprijeđenja mentalnih servisa, nema alternativu, poručila je dr Borovinić Bojović.
Prema njenim riječima, pandemija nas je podsjetila da je trenutak za rekalibriranje i veće ulaganje u servise za mentalno zdravlje. Ova kriza je prilika da gradimo sistem mentalnog zdravlja koji će biti spreman da odgovori na buduće izazove i krize. Ministarka zdravlja posebno se osvrnula na potencijal koji nude digitalne tehnologije i potrebu jačanja ljudskih resursa u pružanju kvalitetnih usluga mentalnog zdravlja

PODIJELI

Tagged under

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti