Predstava „Pogovor“ sinoć premijerno na Festivalu „Ćirilicom“

Uzbudljiva pozorišna predstava „Pogovor“, o najvećem budvanskom glumcu i bardu beogradskog glumišta Bogoboju Rucoviću (1869 – 1912), sinoć je premijerno izvedena na sceni između crkava u Starom gradu u Budvi u okviru osmog Festivala „Ćirilicom“.

Predstava je nastala po drami „Ogovaranje“ Nebojše Romčevića, režiju potpisuje Spasoje V. Milovanović, a riječ je o koprodukciji Narodne biblioteke Budve, Narodnog pozorišta Niš i „Beo Art-a“.

Jednu od naslovnih uloga igra poznata glumica iz Budve Milica Majkić, a pored nje glumačku ekipu čine: Miroslav Jović, Vesna Stanković, Dragiša Veljković, Evgenija Stanković, Petar Miljuš, Danilo Milenković, Nikolija Micić i Barbara Petrović. Scenograf i kostimograf predstave je Katarina Pavlović, asistent za scenografiju Slaviša Filipović, dok je muziku za predstavu komponovala Katarina Šandorov.

Svaka scena pisana je u različitom žanru, a pokriven je i veliki broj tema koje se odnose na život, lik i djelo Bogoboja Rucovića - od neslaganja sa porodicom pri odabiru zanimanja, preko nesnalažljivosti genija na pozorišnoj sceni, burnog ljubavnog života, involviranosti u političke intrige kraja 19. i početka 20. vijeka do smrti koja ga je surovo zadesila 1912. godine.

Predstava je koncipirana na način da o Rucoviću govore drugi, a sam njegov lik se ne pojavljuje, već ljudi iz glumčevog okruženja govore o Bogoboju kao o najvećem glumcu epohe, ali i geniju, detaljisti, osobenjaku i buntovniku koji često mijenja pozorišta usled neslaganja sa upravnicima i direktorima, tražeći u kontinuitetu željene uslove za svoje umjetničko djelovanje.

Direktor Narodnog pozorišta Niš i reditelj, Spasoje V. Milovanović nakon premijere kazao je da je više nego zadovoljan izvedbom predstave.

„Mislim da smo ispričali dobru priču, priču ne samo o Bogoboju Rucoviću već i jednu šetnju kroz istoriju i priču o pozorištu ovdje i sada. Rucović je svakako povod za dramsku radnju koju je profesor Nebojša Romčević napisao, a mi smo uradili nekoliko sitnih adaptacija i prilagođenja toj našoj novoj priči koja apsolutno proizilazi iz njegovog teksta. Adaptacija se odnosi na nekoliko sabijanja scena i sitna dopisivanja kojima smo pribjegli kako bismo imali početak i kraj. Ono što je Romčević sasvim tačno definisao i prepoznao jeste da se život sastoji od niza scena različitih žanrova. I ta njegova indikacija da se prosto igramo žanrovima i svakodnevnim životom je nešto na čemu smo mi insistirali“, istakao je Milovanović, koji je naglasio da će predstava biti dio repertoara Narodnog pozorišta Niš.

Glumica Marija Majkić u predstavi igra Olgu Ilić čiji lik je za nju bio inspirativan.

„Veliki je zadatak da igramo likove koji su imali toliki uspjeh, a mi vrlo malo znamo o njima. Prije svega, ova predstava nas je naučila nečemu. Što se tiče same Olge Ilić, nije mi bilo teško da je oživim zato što sam je negdje baš razumjela. I Bogoboj Rucović i Olga Ilić bili su fascinantni, revolucionari i kao da su bili van svoga vremena. Bili su hrabri, a zato su i inspirativni“, kazala je Majkić.

Osmi Festival „Ćirilicom“ biće nastavljen večeras na sceni između crkava repriznim izvođenjem predstave „Pogovor“.

Festival je na programu do 14. septembra, u organizaciji Narodne biblioteke Budve i Udruženja izdavača i knjižara Crne Gore, uz podršku Opštine Budva, Turističke organizacije opštine Budva i Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti