Predstava “Švejk” na Grad teatru

Večeras sa početkom u 21 čas, na sceni Između crkava, biće izvedena predstava “Švejk“ prema satiričnom romanu „Doživljaji dobrog vojnika Švejka u svjetskom ratu” Jaroslava Hašeka u dramatizaciji Kate Đarmati i Slobodana Obradovića, a u režiji Veljka Mićunovića. Predstava je produkcija Beogradskog dramskog pozorišta.

Djelo „Doživljaji dobrog vojnika Švejka u svjetskom ratu” je nezavršeni satirični roman češkog pisca Jaroslava Hašeka iz 1923. godine. Pisac je planirao da se djelo sastoji iz šest dijelova, ali završio je samo četiri zbog iznenadne smrti od srčanog udara 1923. godine. Sva četiri dijela su objavljena u jednoj knjizi, a Mićunović ju je opisao kao „najveći antiratni roman ikada napisan” i dodao sledeće: “Kada smo se dogovarali da radimo ovu predstavu desila su nam se dva velika rata u Evropi. Na probama su svi redom, pokušavali da potiskuju sve ratne užase koji se dešavaju na svjetskom nivou, da ne budu dnevno aktuelni, i da provuku pitanje lične odgovornosti. Pored rukopisa Jaroslava Hašeka, imamo u predstavi i elemente Bertolta Brehta. Ogroman je posao bio dramaturzima Kati Đarmati i Slobodanu Obradoviću da dramatizuju roman od 800 strana i da spoje sa Brehtom… Tu je prisutna umetnost preživljavanja u Prvom, Drugom, na neki način i u Trećem svjetskom ratu.

Marina Milivojević Mađarev, kritičarka u časopisu Vreme je uvrstila ovu predstavu u 5 najboljih predstava u 2023. godini rekavši da “Reditelj i dramaturzi nisu poklekli pred iskušenjem da nam održe predavanja i da nas poduče šta o izabranoj temi treba misliti, već kroz humor i apsurd razotkrivaju način uticanja ratne mašinerije na tzv. male ljude. Predstava nas provocira da razmišljamo o poziciji malog čovjeka u ratu, o apsurdnosti sistema, o raznim huljama koje koriste opštu nesreću za svoj lični ćar, o čovjeku koji ne bi da se petlja u rat, ali se rat vazda upetljava u njegov život. Ova predstava za uspjeh umnogome duguje Ozrenu Grabariću koji je izvanredan kao Švejk. Grabarićev Švejk je naizgled spor i tupav, ali kad je stvarno ugrožen on pokazuje da je britkog uma i da sve jako dobro razumije, ali se pravi nevičan (neupućeni bi rekli da je glup) jer je to za dobrog čovjeka način da opstane u zlim vremenima. Aforizme i sentence on dobacuje elegantno i duhovito. Iako se ne trudi da nas zabavi, mi se zabavljamo istovremeno nas se suočavajući sa neprijatnim istinama o savremenim ratovima od kojih uporno okrećemo glave praveći se da nas se oni nas ne tiču”.

Pored Veljka Mićunovića, reditelja autorsku ekipu čine još i Kata Đarmati i Slobodan Obradović koji su bili zaduženi za dramatizaciju, a Slobodan Obradović i za dramaturgiju, Branko Hojnik, scenograf Maria Marković Milojev, kostimografkinja, Nevena Glušica, kompozitorka i tekstovi songova, dok scenski govor potpisuje dr Ljiljana Mrkić Popović.

U predstavi igraju: Ozren Grabarić, Milutin Milošević, Milutin Dapčević, Miloš Lazarov, Vanja Nenadić/Nataša Marković, Dunja Stojanović, Iva Ilinčić, Ivana Nikolić i Ivana Vukmirović.

PODIJELI

Tagged under

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti