Harasani je podvukao da je uz pomoć predsjednika opština, a pogotovo opštine Tivat i Kotor, finansiran smještaj inspektora za cijelu sezonu i data tehničku podrška našim inspektorima, zbog čega je izrazio zahvalnost. „Djelovanje inspekcija uvodi u red privredu, što podrazumijeva i priliv kako u budžet lokalnih uprava tako i u državni budžet“ – rekao je on.
Uprava je djelovala preventivno na privrednike obavljajući veliki broj sastanaka sa njenim predstavnicima, ali i praveći kampanje sa Upravom prihoda i carina pod sloganom “SMANJI OPREZ PLATI POREZ” kako bi se sve činioce privrede dodatno podsticali na odgovrno ponašanje.
Direktor Harasani je naglasio: „Po prvi put u Crnoj Gori imamo slučaj da su strani državljani koji obavljaju privrednu djelatnost u Crnoj Gori automatski privođeni od strane policije u Sud za prekršaje ako nisu platili prekšajni nalog. Ovaj model je omogućen nakon niza sastanka koje sam imao sa predsjednikom Višeg suda za prekršaje i Upravom policije. Tako je spriječena praksa iz prethodnih godina da neki strani privrednici nijesu poslovali u skladu sa zakonom i nakon završene sezone isti bi firmu uvodili u stečaj, izbjegli bi plaćanje kazni i sljedeće godine bi poslovali pod novootvorenom firmom.“
Harasani je naveo da je tokom jula vršen nadzor preventivno, kako bi se privrednicima pomoglo da obezbijede legalno poslovanje, dok se u avgustu djelovalo represivno za one koji su se oglušili o izrečena ukazivanja. Ovaj sistem nadzora pokazao se veoma korisnim, jer represija nije cilj nego sredstvo,kako je naglasio, pa ove sezone ima manje kazni nego prethodnih godina - ali ima više upata poreza taksi, PDV, doprinosa i drugih dažbina.
Harasani je kazao: „Ove sezone, kako je to bivalo ranijih godina, nije bilo tzv. „crnih i crvenih listi“, što znači da subjekt nadzora koji je bio na tzv. “crnoj listi” bio je maksimalno kažnjavan, a ko je bio na “crvenoj listi” značilo je da kod tog subjekta nadzora inspektori nijesu smjeli poći“.
Tokom ljetnje turističke sezone izvršeno je 9.304 inspekcijskih pregleda, konstatovano je 3.098 nepravilnosti (30% privrednika nije poslovalo u skladu sa propisima); izdato je prekršajnih naloga u ukupnom iznosu od 1.381.100,00 €. Doneseno je 168 rješenja o zabrani obavljanja djelatnosti.
U suzbijanju rada na crno kontrolisano preko 17.000 zaposlenih lica, zatečeno 399, a 53 lica nakon intervencije inspepktora uvedeno u zakonito poslovanje, od čega 40% domaćih državljana.
Sanitarna inspekcija, kada su u pitanju epidemiološke mjere, donijela je ukupno 14.332 rješenja o smještaju lica u samoizolaciju i kontrolisala 1.829 lica koja su u samoizolaciji.
Zaključivši predstavljanje rezultata nadzora, Harasani je izrazio zadovoljstvo učinkom rada rekavši da je nakon preventivnih mjera i ukazivanja o otklanjanju nepravilnosti, u kontrolnim preglednima, konstatovano da je od 80 do 90 odsto slučajeva, u zavisnosti od kontrolisane oblasti, postupljeno po zakonu, pa su subjekti nadzora uvedeni uzakonito poslovanje, bez potrebe zaizricanjem represivnih mjera.
U ovim aktivnostima kontrolisano je 502 kupališta (10 radilo bez odobrenja za rad), 293 hotela, 1817 ugostiteljska objekta, 3480 trgovina:
- Kupališta: broj kontrola – 502; nepravilnosti – 203; prekršajni nalozi – 175; iznos prekršajnih naloga – 88,960.00 eura; zahtjevi za pokretanje prekršajnog postupka - 17); rješenja o zabrani rada 41
- Bez odobrenja: dvije plaže (Budva), dvije plaže (Kotor), jedna plaza (Tivat), pet plaza (Herceg Novi);
- Hoteli: broj kontrola – 293; nepravilnosti – 105; prekršajni nalozi – 49; iznos prekršajnih naloga – 42,430.00 eura; zahtjevi za pokretanje prekršajnog postupka – 8; rješenja o zabrani rada 3, pečaćenja 1
- Ugostiteljski objekti: broj kontrola – 1817; utvrđene nepravilnosti – 279; prekršajni nalozi – 102; iznos prekršajnih naloga – 71,400.00 eura; zahtjevi za pokretanje prekršajnog postupka – 8; rješenja o zabrani rada 11, rješenja o pečaćenju
- Trgovina i zanatstvo: 7.075 registrovanih objekata, kontrolisano 3.480, zatvoreno 11 objekata ( 8 zbog rada nedjeljom i praznicima, 3 zbog nepodnošenja prijave)