Probudi se i osluškuj more" - poetski kolaž i predstavljanje Hrvatskog književnog društva

U organizaciji Narodne biblioteke Budve, u četvrtak, 8.juna, biće upriličeno veče pod nazivom "Probudi se i osluškuj more - poetski kolaž i predstavljanje Hrvatskog književnog društva.

Tim povodom, u programu koji će u holu Akademije znanja početi u 20 časova, predstaviti će nam se: Ante Gregov, Jurin (Zadar), Srđan Duhović (Korčula) i Valerio Orlić (Pag, Rijeka), Oni će kazivati svoje stihove, predstaviti svoja stvaralaštva kao i rad i aktivnosti Hrvatskog književnog društva.
Ante Gregov, Jurin(1945), pjesnik, pripovjedač, romanopisac, dramski pisac... Objavio je knjige pjesama: Kapi sreće, Strune života, Luzarica i Čekanje u hodu.
Romane: Čovjek koji je razgovarao s krijesnicama (roman godine u izdanju Hrvatskoga književnoga društva 2014) i Pilot s Jadrana (2018). Priču Kada je bilo bolje? i dramski tekst, monodramu: Dama u pratnji kavalira (objavljeno na radio Hrt).
Prevođen je na druge jezike. Sarađuje u mnogim književnim časopisima i portalima: Hrvatska misao, Dubrovnik, Motrišta, Osvit, Smotra, Zadarski književni ljetopis, Književno pero... Portali: Hrvatski fokus, Poetski frnjokuli, Hrvatski glas Berlin, Književni kutak, Avlija Rožaje... Časopis Hrvatska misao u jednome svome broju objavila mu je više od četrdeset pjesama. Učesnik je mnogih književnih smotri u zemlji i inostranstvu. Ante Gregov, Jurin je dobitnik vrijednih domaćih i međunarodnih književnih nagrada među kojima su: nagrada za Roman godine u izdanju Hrvatskog književnog društva 2014. (Čovjek koji je razgovarao s krijesnicama), zatim nagradu Donat za Životno djelo 2018. godine dodijelilo mu je Hrvatsko književno društvo i Hrvatsko književno društvo - Ogranak Zadar, International Prize of Klemens Janicki, Poljska, 2020. i nagradu ''Književno pero'' za doprinos kulturi 2022. dodijelilo mu je Hrvatsko književno društvo. Živi i stvara u Zadru.
Srđan Duhović (1955). Prvu zbirku pjesama Dani do kraja je izdao 1990. godine. Uslijedile su zbirke pjesama Sjena 1994, Suton i Život u sjeni 1998. U Sloveniji je izdao knjigu pjesama na DVD-u Život u sjeni, poezija uz prelijepe pejzaže ostrva Korčule, s naslovom „Pjesnik i Korčula“. U maju 2006. mu je, uz potporu Ministarstva kulture Slovenije, štampana zbirka odabranih pjesama prevedena na slovenački jezik. U avgustu 2008. godine pjesme su mu prevedene na makedonski jezik (izdavač Sovremenost iz Skoplja), a 2012. objavio je zbirku pjesama pod nazivom Izgubljeni koraci (izdavač Sovremenost iz Skoplja). Godine 2013. u Makedoniji zastupljen je u Riječkoj poetskoj čitanci, a u Prilepu učestvuje na Međunarodnom poetskom maratonu te na predstavljanju u Stugi.
Zbirka pjesma Izgubljeni koraci 2. izdanje, nagrađena od strane HKD-a, štampana je u Makedoniji 2014, a 2017. godine Duhović objavljuje zbirku pjesama Ritam samoće (izdavači HKD-a Rijeka i Akademski pečata iz Skoplja). Iste godine objavio je stihove na CD-u uz muzičku podlogu kantautora Damira Poše i muzičara Maria Medžana, dok je video spot na temu pjesme „Težak“ snimljen 2018. Poetsku monografiju Nisam čovjek, nego sam vrač objavilo je HKD 2021, a sledeće 2022, objavljena je na francuskom jeziku.
Stihove je predstavio u Beogradu u Udruženju književnika Srbije. Učestvovao je na prvoj međunarodnoj pjesničkoj olimpijadi u Subotici, drugoj u Rijeci i trećoj u Mariboru, te na raznim manifestacijama u Sloveniji, Makedoniji, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Ukrajini i drugim evropskim državama. Poezija mu je prevedena na slovenački, makedonski, bugarski, albanski, ukrajinski, engleski i francuski jezik.
Pjesme su mu objavljene u raznim antologijama i časopisima u zemlji i inostranstvu.
Član je Hrvatskog književnog društva Rijeka i jedne od najstarijih tribina na svijetu „Jutro poezije“. Član je Hrvatskog društva pisaca, Nezavisnih bugarskih pisaca i Nacionalne unije pisaca Ukrajine. Duhović je za svoj rad dobio mnoge nagrade i priznanja.
Valerio Orlić (1967) osnivač je i počasni predsjednik Hrvatskog književnog društva. Urednik je i recenzent izdavačke djelatnosti HKD-a. Urednik je časopisa „Krik” i u uredništvu je časopisa „Književno pero” i „Zadarskog književnog ljetopisa”. Objavljene su mu dvadeset i sedam knjiga. Književni radovi su mu zastupljeni u antologijama i časopisima u zemlji i inostranstvu, prevođen je na petnaest svjetskih jezika. Pjesme su mu komponovane.
Dobitnik je domaćih i međunarodnih nagrada za doprinos u književnosti u Hrvatskoj, Italiji, Sloveniji, Srbiji, Makedoniji, Poljskoj, Bugarskoj, Ukrajini…
Od brojnih značajnijih priznanja ističu se:„Struško slovo“, Struga, 2015, „Slovo“,Bitola, 2016, bronzana medalja-„Union mondialedei poeti“ / „Word unionofpoets“, Italija, 2016, „Počasna medalja“ za doprinos evropske kulture 2017, iste godine primljen je u počasno članstvo Nezavisnih bugarskih pisaca... Na 1. međunarodnom festivalu pjesnika svijeta „Pod nebom Koprivštice i Plovdiva”, Bugarska, 2018, dobio je nagradu „RadkoRadkov“ –„TheKnightofthe World Poetry“ –„Vitez svjetske poezije“. Nagradu mu je dodijelio Savez Nezavisnih bugarskih pisaca za izvanredne doprinose u bugarskoj, evropskoj i svjetskoj poeziji, kao i kulturi Koprivštice i Republike Bugarske, zatim međunarodna nagrada„Homer“ za doprinos evropske i svjetske književnosti u Briselu, 2018, Povelju za Poeziju na 3. književnom festivalu „Luka pošte“, Kijev, Ukrajina, 2019, „Balkanska nagrada za poeziju“ na 46. Karamanovim susretima u Radovišu, Makedonija, 2019; Međunarodna književna nagrada „Apolon“ u Sremskoj Mitrovici, Srbija, 2019; Međunarodna književna nagrada „Klemens Janicki“ u Poznenu, Poljska, 2020, te Međunarodna nagrada „Tadeusz Micinski - Feniks“ u Varšavi, Poljska 2021.
Član je nekoliko kulturnih asocijacija. Pokrenuo je: časopise za kulturu: ,,Književno pero” i „Krik”; međunarodni festival književnosti „Dani prijatelja knjige” u Rijeci; književnu nagradu za neobjavljeni pjesnički rukopis „Josip Eugen Šeta”; umjetničku koloniju „Riječ u kamenu”, Povljana, ostrvo Pag; književnu manifestaciju na Pagu „U spomen na književnika Antu Zemljara” i književnu nagradu “Ante Zemljar”; naučno-književni skup „Petar Kanavelić i Korčula” i književnu nagradu; međunarodni haiku susret “U spomen na haiku pjesnika Borivoja Bukvu”, Rijeka i književnu nagradu “Borivoj Bukva”; književne večeri i jutra: „Književni set” i „Riječka književna jutra”, te “Poetski prozor u svijet” (međunarodni muzičko-poetski susreti preko zoom aplikacije). Objavljuje od 1997.godine.

PODIJELI

Tagged under

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti