Kompanija Azmont Investments, koja u Kumboru gradi luksuzni turistički kompleks Portonovi, predstavila je najvažnije građevinske aktivnosti koje se odvijaju i odvijaće se u periodu od narednih četiri mjeseca.
Investitor je započeo proces građenja po osnovu dvije dozvole od Ministarstva održivog razvoja i turizma, koje su izdate u skladu sa poslednjim izmjenama Zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata: Dozvola za uklanjanje (rušenje) postojećih objekata na lokaciji kasarne “Orijenski Bataljon” u Kumboru i Zaključak Vlade Crne Gore kojim je data saglasnost investitoru za izvođenje pripremnih radova većeg obima za izgradnju objekata od opšteg interesa.
Na osnovu navedenih dozvola, Azmont Investments je krajem avgusta prethodne godine pristupio građenju objekata u skladu sa Zakonom i uklonio sve postojeće objekte, uključujući podzemna skloništa i rezervoare, materijale koji su klasifikovani kao opasni za životnu sredinu (azbest, ulja, naftni derivati, mineralna vuna, zagađeno zemljiste) kao i veliki broj neekspoldiranih ubojnih sredstava sa morskog dna i uradio remedijaciju cijelog kompleksa.
U skladu sa Zakonom, pripremni radovi obuhvataju ograđivanje gradilišta, izmještanje saobraćajnica i instalacija, saniranje terena, zemljane radove, postavljanje privremenih objekata, postavljanje privremene infrastukture itd. Investitor u kontinuitetu nastavlja sa građenjem, izvodeći navedene pripremne radove.
S obzirom na to da kvalitet zemljišta, odnosno uslovi za fundiranje, prema podacima dobijenim geotehničkim istraživanjima, pokazuju da su potrebni izuzetno veliki zahvati za obezbjeđenje stabilnosti budućih objekata, investitor sada obavlja ove radove i završiće ih do juna ove godine.
Zoran Arsenijević, direktor izgradnje luksuznog kompleksa Portonovi, saopštio je da investitor ima sve potrebne dozvole za izvođenje navedenih radova koji uključuju pet koraka. „Prvi korak je uklanjanje nekvalitetnog površinskog sloja zemljišta koje ne može da primi direktno opterećenje od objekata na površini od 120.000 m2, u prosječnoj dubini od 2,5 metra, što iznosi oko 300.000m3 iskopa. Uz ovu aktivnost neophodna je primjena obaranja nivoa podzemnih voda u prosjeku za jedan metar. Potom treba stvoriti radnu platformu za tešku mehanizaciju, nasipanjem šljunkovitog materijala i recikliranog drobljenog betona. Sledeći korak je izrada šljunčanih šipova dubine do 15 metara. U četvrtom koraku ćemo izraditi potporne konstrukcije za stabilizaciju kosina od krupnog drobljenog kamenog agregata u metalnim kavezima – gabionima. Nakon svih navedenih pripremnih radova, izrađuje se oko 5.000 šipova prečnika 800mm, i postavljaju na dubinu od 25-30 metara, što omogućuje izlivanje temeljne ploče a zatim i ostalih dijelova konstrukcije objekata”, objasnio je Arsenijević.
On je naveo da su u Azmontu željeli da objasne ovaj proces pripremnih radova, kako bi javnost bila upoznata sa onim što rade svakodnevno na terenu. „Svjedoci smo da se često samo okom vidljivi objekti percipiraju kao građenje, zbog čega i treba znati da se jednako važni procesi moraju odraditi u pripremnoj fazi kako bismo osigurali punu stabilnost budućeg turističkog naselja Portonovi“, rekao je Arsenijević.
U narednom periodu će biti objavljeni i tenderi za izbor izvođača i podizvođača za zemljane radove, sanaciju tla, pobijanje šipova, radove uz marinu i obalni dio, elektro i vodoinstalaterski i kanalizacione radove, kao i zidove u vodi oko južne strane plaže.
Iz Azmonta su poručili još jednom da je ovo šansa za domaće firme da se prijave i uposle svoje kapacitet.
Proces pribavljanja građevinskih dozvola za nastavak izvođenja radova se takođe odvija u punom kapacitetu. Pokrenuta je aktivnost na pribavljanju ekološke saglasnosti za sve bitne zone kompleksa. Državna studija lokacije će biti na javnoj raspravi u prvoj polovini marta. Planira se pribavljanje prvih građevinskih dozvola u junu, što je u skladu sa planiranom dinamikom izvođenja radova i neće predstavljati smetnju za realizaciju projekta u zadatim rokovima.