Pročitajte kako su se budvanske NVO izjasnile u anketi o raspodjeli opštinskih sredstava

Prije nego što Opština Budva raspiše konkurs za za raspodjelu sredstava NVO treba utvrditi oblasti finansiranja. To je stav 75 odsto ispitanih predstavnika NVO sektora u Budvi, dok je 25 odsto njih bilo protiv toga.


Sekretarijat za lokalnu samoupravu u cilju pripreme što kvalitetnije Odluke o kriterijumima, načinu i postupku raspodjele sredstava nevladinim organizacijama u opštini Budva, i dobijanja što kvalitetnijeg mišljenja od NVO sektora pripremio je Upitnik.

Upitnik, koji se sadržao 16 pitanja otvorenog i zatvorenog tipa , popunilo i dostavilo Sekretarijatu za lokalnu samoupravu ukupno 12 predstavnika NVO sa sjedištem u Budvi, od kojih su dvije tradicionalne i deset ostalih. „Primorske novine“ objavljuju kako su se izjasnili predstavnici NVO sektora.


Na pitanje da li kategorija tradicionalnih, odnosno nevladinih organizacija sa posebnim statusom treba da bude finansirana iz dijela sredstava opredijeljenih za raspodjelu putem konkursa izjasnilo se 8.3 odsto, njih 83,3 odsto smatra da treba mimo budžetske linije za finansiranje projekta NVO, dok 8,3 odsto je mišljenja da treba biti kombinovana isplata.


Za 66,7 odsto ispitanih aplikacioni formulari koji se primjenjuju shodno aktulenoj Odluci o raspodjeli sredstava su dovoljno jasni, njih 16,7 odsto smatra da su nedovoljno jansi i stvaraju dileme, a isto toliko ispitanika je mišljenja da su opširni i da neka pitanja su nepotrebna.


Da novom opštinskom odlukom treba da bude predviđena mogućnost finansiranja više različitih projekta iste NVO je stav 58,3 odsto ispitanika, dok njih 41,7 smatra da ne treba.
Za 41,7 ispitanika na lokalnom niovu iz budžeta treba da se , kao što to Zakon predviđa 0.3 odsto za finanisranje projekata NVO, njih isto toliko smatra da taj iznos treba da bude veći od 0.3 odsto , a 16,6 odsto da bude veći od 1 odsto.


Nevladina organizacija koja ne podnese finanijski izvještaj o utrošenom novcu dobijenom iz budžeta treba da bude isključena iz dodjele za narednu godinu. To smatra 41,6 odsto ispitanika, njih 25 odsto smatra da treba da bude isključena u naredne tri godine , dok trećina je mišljenja da treba da bude uključena u postupak dodjele ukoliko prethodno u cjelosti izvrši povraćaj isplaćenih sredstava.


NVO koje nemaju sjedište u Budvi ne mogu da kandidiju projekta na javnom konkursu Opštine, to misli 66,6 odsto ispitanika, dok njih 33,3 odsto smatra da mogu da konkurišu.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti