Program JU „Grad Teatar“ povodom dana Opštine Budva

Povodom Dana opštine Budva, JU “Grad teatar” će i ove godine organizovati gostovanje pozorišne predstave. U petak i subotu, 19. i 20. novembra, sa početkom u 20 časova u kongresnoj sali hotela “Mediteran” biće izvedena predstava “Prah”, po tekstu Đerđa Špira, a u režiji Veljka Mićunovića. U predstavi igraju Nataša Ninković i Zoran Cvijanović.

Đerđ Špiro (Spiró György) jedan je od najpoznatijih savremenih mađarskih pisaca. Piše romane, pripovjetke, drame, pjesme, eseje, bavi se istorijom i teorijom književnosti, prevodi. Rođen je u Budimpešti 1946. Diplomirao je mađarsku i slovensku književnost na Univerzitetu Eötvös Loránd (ELTE) 1970, a potom i žurnalizam i sociologiju. Svojim avangardnim stilom, likovima sa margine, bogatim i sočnim jezikom, Špiro često šokira tradicionalnu mađarsku kritiku. Njegove drame su osvojile brojne nagrade, uključujući i nekoliko nagrada za „Najbolju mađarsku dramu godine“. Komad „Pileća glava“ (1986) je ocijenjen kao „najvažnija mađarska drama u poslednjih 20 godina“ (Dramatic Exchange). Među brojnim nagradama i priznanjima izdvajaju se Košutova nagrada, Nagrada „Atila Jožef“, Nagrada mađarske pozorišne kritike, Nagrada „Tibor Deri“… Đerđ Špiro je profesor na Akademiji za dramsku i filmsku umjetnost. Član je Šečenji (Széchenyi) akademije za književnost i umjetnosti.

Veljko Mićunović je rođen 1986. godine. Diplomirao je pozorišnu režiju na beogradskom Fakultetu dramskih umetnosti, u klasi profesora Egona Savina. Kao asistent reditelja sarađivao je sa Jiržijem Menclom i Paolom Mađelijem. Nakon ispitne predstave po Fejdoovom tekstu „Ne šetaj se gola“, slijede predstave „U lovu na bubašvabe“ (Jugoslovensko dramsko pozorište), „Otelo“ (Grad teatar Budva / Zetski dom / Festival MESS), „Revizor“, „Urnebesna tragedija“ (Crnogorsko narodno pozorište, Podgorica), „Život je pred tobom“, „Smrt trgovačkog putnika“, „Anđeli čuvari“ (Beogradsko dramsko pozorište), „Nesporazum“ (Narodno pozorište u Beogradu) i „Garderober“ (Slovensko narodno gledališče, Maribor). Predstave koje je režirao gostovale su i nagrađivane na više od dvadeset festivala kod nas i u inostranstvu. Prilikom rada na ovom tekstu, reditelj Mićunović je istakao: „On jednog popodneva dođe kući ranije s posla, a ona tek dolazi s pijace da spremi krompir za ručak. Ništa od ručka, ostaće gladni. Nešto strašno važno se dogodilo i to mora da joj saopšti. Ali kako da joj saopšti šta je sreća? Je li sreća sigurnost? Je li novac sreća? Je li sreća blagostanje? Kako da je zavrijedimo, kako da objasnimo da smo je zaslužili? Je li sreća nešto čemu samo možemo da težimo? Otkud ta ljudska vjera u lutrijsku srećku? Pitanje je, zapravo, ima li kraja društvenoj ‘tranziciji’ ili će se ljudi dijeliti na one koji se klade na sreću i one koji su ‘srećni’ profiteri. Postaje li nam smiješno svako moralisanje na temu novca? Ko još vjeruje da siromašni mogu biti srećni?”

Tekst je preveo Radoslav Milenković, režiju, adaptaciju teksta i izbor muzike potpisuje Veljko Mićunović, scenograf je Ljubica Milanović, a kostimograf Marina Vukasović Medenica.


Molimo publiku da ima u vidu da se predstava organizuje u skladu sa važećim epidemiološkim mjerama. Obavezno je posjedovanje Nacionalne elektronske kovid potvrde ili dokaza o potpunoj vakcinaciji, koji je izdat od nadležne zdravstvene ustanove, negativan PCR test ne stariji od 72 sata, potvrda o preležanom kovidu-19 (u periodu ne kraćem od 14 i ne dužem od 180 dana od prvog pozitivnog testa) ili negativan brzi antigenski test ne stariji od 48 sati. Uz to, obavezno je i nošenje maski, dezinfekcija ruku na ulazu, kao i držanje fizičke distance.

Zbog ograničenog broja mjesta, rezervaciju je potrebno izvršiti putem broja telefona +382 33 402 935.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti