Glavna tema knjige U tom mjesecu maju ispisane na nevelikom broju stranica је ambiciozna: ispričati i sublimirati borbu protiv neobične bolesti - multiple skleroze. Svjetski dan borbe protiv ove bolesti obilježava se 30. maja.
Ovo je knjiga i o usput dotaknutim ljudskim sudbinama koje svaka na svoj način ostavljaju trag u životu glavne junakinje oboljele od MS-a, o dobrim i lošim dušama koje joj na tom klizavom putu pomažu i odmažu, o ženi koja je vaspitavana da bude poslušna i trpeljiva, ali je za svoje tijelo uvijek birala ono najbolje, čak i kad se kosilo sa pravilima i očekivanjima okoline, o različitim vrstama (ne)savršenog sistema liječenja u zemljama Evropske unije i onima koji joj uporno streme, o različitim tipovima ljekara i njihovoj opravdanosti što nose ovo humano zvanje. Ipak, knjiga najviše govori o dobrim ljudima, koji poput majskih lahora života ulaze u život onih kojima su najpotrebniji da im u vremenu nepovjerljivosti i teških okolnosti vrate vjeru u ljudskost, plemenitost i ljubav kao najbolji vjetar u jedra za borbu koja nikada ne prestaje…
Elma Bučan Anysz rođena je u Bijelom Polju 1977. godine, gradu u kom je zavrila osnovno i srednje obrazovanje, dok je Višu poslovnu školu završila u Beogradu. Od 2010. godine živi u Belgiji. Knjiga joj je rano postala najbolji prijatelj. Najprije je pisala poeziju, a potom i prozu, a pored književnosti aktivno se bavi i astrologijom. Knjiga U tom mjesecu maju je njen prozni prvijenac.