"Ovih dana je na sceni još jedan u nizu primjera pljačke građana, koji vlast, u već poznatom maniru, sprovodi uz pomoć "strateških partnera"." naveli su u svom saopštenju pokreta Ura.
Mještani Budve, vlasnici plovnih objekata u gradskoj luci,bili su zaprepašćeni novim, uvećanim cijenama korišćenja vezova. "Cijena korišćenja veza za barku sa kabinom dužine od 6 do 7 metara u proteklih 10 godina je narasla za više od 130%. Vlasnici sada plaćaju za istu uslugu oko 700 eura, a prije 10 godina cijena je bila 300 eura. Radi se o plovilima skromnih mogućnosti i male tržišne vrijednosti, a ne o poludeplasmanskim čamcima i gliserima za čije vezivanje su cijene višestruko veće. Sva ova priča ne bi bila toliko čudna da nije riječ o državnoj imovini kojom gazduje državno preduzeće Morsko dobro. Po već razrađenom scenariju, "strateški partneri" prave države u državi kreirajući sopstvena pravila i cjenovnike, a uz to obećavajući milionske investicije. Građanskim protestom i jednočasovnom blokadom luke mogla bi se skrenuti pažnja i Specijalnom tužilaštvu da pročešlja dokumentaciju Morskog dobra, kako bi neko konačno odgovarao za decenijsku pljačku građana", navodi se u saopštenju Građanskog pokreta Ujedinjena reformska akcija (URA).
Sa druge strane, Stratex grupa saopštila je da je u posljednjih nekoliko dana Dukley marina Budva bila predmet neistinitih i nepotpunih informacija objavljenih od raznih subjekata koji nisu korisnici naših usluga. "Takođe, bez ikakvog povoda neke političke partije su najavile i protest zbog 'nedemokratskog i anticivilizacijskog neomogućavanja slobodnog pristupa građana Luki, kao opštem dobru'. Obavještavamo javnost da je Stratex grupa preuzela upravljanje marinom u Budvi prošle sezone i da je pristup marini apsolutno slobodan.Od tada smo posebno unaprijedili uslove za tzv. komunalne vezove, koji se odnose na male ribarske barke registrovane za sport i rekreaciju. Do danas imamo ukupno 189 korisnika komunalnih vezova. Cjenovnik koji je na snazi za ove korisnike nije promijenjen od 2010. godine. Pojedinačne cijene na godisnjem nivou se kreću od 150 do 700 eura, a prosječna cijena na godišnjem nivou iznosi 327 eura.Ovaj cjenovnik i dodatno usklađujemo sa JP Morsko dobro", navodi se u saopštenju.
Oni ističu da nikada nisu imali ni jednu primjedbu od ovih korisnika. "Naprotiv, dodatno smo omogućili svima plaćanje u ratama i popust od 10% za redovne klijente. Uz to skoro 70% naših korisnika su penzioneri, koji uživaju poseban popust od 30%. Više puta smo organizovali ribarske večeri i u kontinuitetu pružamo besplatnu tehničku pomoć. Jedino negodovanje sa kojim smo bili suočeni prije nekoliko dana je bilo od nekoliko korisnika koji su spriječeni da i dalje ilegalno i besplatno koriste marinu, što su činili nekoliko zadnjih godina. Odbijamo da prihvatimo da su oni uzrok najavljenih protesta i glasina koje se plasiraju", navodi se u saopštenju koje potpisuje direktorka korporativnih komunikacija Stratex grupe, Milena Spahić. Oni dodaju da što se tiče planova, buduća ribarska luka u okviru Luke Budva imaće najmanje 300 komunalnih vezova sa svim servisima i modernom ribljom pijacom, sanitarnim blokom, skladišnim prostorom, servisni pult za taxi brodove i poseban kran. "Pozivamo sve koji imaju bilo kakvu dilemu oko poslovanja naše Marine da nam se direktno obrate", zaključuju iz Stratexa.
foto: Miloš Ćetković