Putnici u Boki će se voziti solarnim katamaranima

Energetska efikasnost biće unaprijeđena pomorskim saobraćajem između Tivta i Herceg Novog, brodovima na solarni pogon, najavio je Petar Vujović, energetski menadžer Opštine Tivat.

Solarni brodovi koji bi mogli zaploviti crnogorskom obalom, predstavljeni su u Studiji na sajtu Opštine Tivat, sa potpisom firme Monte Marine Yachting (MMY). U Studiji se predlažu dva solarna katamarana nosivosti 18, odnosno 50 putnika, sa autonomijom vožnje od oko 10 sati neprekidne plovidbe.

 

Brod Kotor je katamaran koji omogućava plovidbu u totalnoj tišini. Sa solarnim panelima domet ovoga broda je skoro neograničen. To je nezagađujući, tihi brod koji štiti okolinu i koji je takođe stabilan, dizajniran i sagrađen da bude lak za manevrisanje pri brzini od 7 čvorova. Pri toj brzini je i najefikasniji. Dok plovi Kotor ne pravi pramčani talas i minimalni bočni. Ovo je zbog elegantne vodene linije slične brodovima na jedra što omogućava minimalni mogući otpor.

 

"Kotor može prevesti 50 putnika koji će izuzetno cijeniti otvoreni pogled svuda naokolo omogućen staklenom kabinom i izuzetnu tišinu na krmi", piše u Studiji o plovilima koje nudi firma MMY. Studijom se predlaže da trup i nadgrađe plovila budu sagrađeni od plastičnog laminata. Tri vodonepropusne poprečne pregrade od dna do palube dijeliće svaki trup u četiri prostora: krmeni pik u kome je kormilarslki sistem, mašinski prostor sa elektromotorima, prostor baterija i pramčani pik. Akumulatorske baterije snadbjevaće energijom brodski električni sistem jednosmjerne struje, napona 48 V.

 

Ulaz u brodove biće obezbijeđen putnicima kroz vrata u punoj ogradi, po jedna na svakom boku, dok će stepenice sa krmenog dela glavne palube silaziti u vodu. Dva kormila visećeg tipa biće hidraulički upravljana sa kormilarskog mesta.

 

Kada se postojeći i projektovani primjeri solarnih brodova uporede sa konvencionalnim brodovima na dizel pogon, maksimalne brzine su im obično niže, ali su im prosječne brzine na većini kopnenih voda veoma slične zbog ograničenja brzine na manjim jezerima, rijekama i kanalima. Iznenađujuće je da su, kako se čini, troškovi solarnih brodova slični ili čak niži, piše u Studiji.

brod2.jpg

 

Ekološki efekat

Velika razlika je, naravno, u tome što konvencionalni brodovi izazivaju veliko zagađenje i talase, proizvode CO2 i troše naftu, što važi i za električne brodove koji se indirektno napajaju putem elektrana na pogon fosilnih goriva, dok solarni brodovi, nakon što se izdrade, koriste manje sredstava i mogu, zapravo, proizvoditi više energije nego što troše, ako su priključeni na mrežu kada ne plove.

 

S obzirom da je sunčeva svjetlost u mnogim područjima predvidljivija nego vjetar, da manje varira, i da se može skladištiti pomoću elektrohemijskih sredstava (baterije i vodonik), solarni brodovi mogu zaista postati glavno prevozno sredstvo u nekim oblastima, piše u Studiji koju potpisuju NVO Expeditio i firma Blue Coach.

 

Studija izvodljivosti za uspostavljenje održivog, pomorskog, javnog transporta solarnim katamaranima u Boki Kotorskoj je finansirana u okviru BAS Programa Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).

 

Izvor:http://plovidba.me/index.php/2013-10-17-05-47-21/novosti-iz-crne-gore/219-putnici-u-boki-ce-se-voziti-solarnim-katamaranima#.Uq9exoAgYIc.facebook

PODIJELI

Tagged under

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti