Ribari traže povlastice da bi opstali

Direktor Udruženja profesionalnih ribara “Južni Jadran“ iz Bara Boško Ivanović kazao je da Crna Gora nema strategiju razvoja ribarstva, a za to ribari nisu krivi.

“Trenutno u Crnoj Gori ne postoji pogon za preradu ribe. Fabrika u Rijeci Crnojevića je zatvorena. Država u narednom periodu treba da obezbijedi mjesto za ribarske brodove. Sada su vezani na kraju barske marine, ali ne znamo koliko ćemo tamo moći da ostanemo zbog planova AD “Marine” i prodaje ovog preduzeća“, kazao je za Novosti Ivanović, a prenosi barinfo.me

Prema njegovim riječima ljude koji su spremni da ulažu u ribarstvo treba stimulisati.

Raspad nekadašnje Jugoslavije drastično je uticao na sunovrat ribarstva u Crnoj Gori.

Ivanović smatra da su potrebni povoljni krediti sa grejs periodom od minimalno dve godine, sa prihvatljivim kamatama, donacije evropskih fondova za razvoj, učešće države da bi se obezbedila nova plovila i oprema.

“U Crnoj Gori ima dva-tri dobra broda za izlov plave ribe, ali nema otkupnih stanica. Takav jedan brod može da ulovi i do 10 tona ribe po jednom izlasku, ali im treba petnaestak dana da ulov prodaju. Kada bi se modernizovala fabrika u Rijeci Crnojevića, napravile još dve, mogla bi se izlovljavati plava riba.

Po istraživanju Instituta za biologiju mora Jadran posebno crnogorske vode bogate su plavom ribom“, kaže Ivanović.

Da bi ribarstvo doživjelo preporod, treba promijeniti i zakonodavstvo.

“Nama država naplaćuje PDV 19 odsto na ribu, mi bi kao poljoprivredni proizvođači trebalo da imamo PDV od sedam odsto, ili da budemo oslobođeni ovog poreza. Država bi morala da nam omogući neke povlastice kako bismo mogli da opstanemo“, kaže Ivanović.

Prema riječima Boška Ivanovića, u Crnoj Gori ima 17 ribarica, za koliko je ministarstvo raspisalo konkurs za izdavanje dozvole za ribarenje od tri nautičke milje pa nadalje, te pet ribarica koje mogu da love ribu izvan osam nautičkih milja. Crnogorske koče ribarski brodovi, stari od 13 do 40 godina.

“Da bi brod bio registrovan, jednom godišnje se vadi na suvi dok, pregleda od nadležnih inspekcija. Samo vađenje i spuštanje broda košta od 2.000-3.000 eura, zavisno od težine. Ležarina broda tokom remonta košta 100 eura dnevno, plus struja, voda, majstori“, objašnjava Boško Ivanović. (barinfo.me)

foto: Miloš Ćetković  

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti