Rusi oklijevaju: Nema fiksnog zakupa

Ruski tur operatori, koji su godinama unazad „punili Budvu“ još nijesu potpisali ni jedan ugovor o zakupu privatnog smještaja u fiksni zakup na području metropole turizma. Za razliku od prethodnih sezona, kada je u ovo vrijeme gro apartmana, kuća i vila, uveliko bilo zakupljeno na 120 dana za smještaj ruskih gostiju tokom ljetnjih mjeseci, sada na hiljade  kreveta „visi” nezakupljeno.

 

Zamjenik direktora Turističke organizacije Budve Aleksandar Armenko pozvao je vlasnike privatnog smještaja da se „probude“ kako ne bi trpjeli štetu, te organizovano ponude svoj smještaja i na drugim tržištima.

 

“Rano je govoriti o prognozama jer kao što sam i ranije govorio očekuje nas jedna neizvjesna i nezahvalna za prognoziranje turistička sezona, sa puno izazova zbog svih dešavanja koja mogu imati negativan uticaj na turistički promet ne samo kod nas već na teritoriji cijele Evrope. Kad smo mi u pitanju mislim prije svega na aktuelnu krizu u Ukrajini i Rusiji jer su to jako bitna tržišta za nas. Moramo biti svjesni ukupne situacije kao i činjenice da je prethodne godine bankrotiralo nekoliko velikih ruskih tur-operatora i da je povjerenje turista u tur-operatore opalo, te da će to rezultirati većim brojem individualnih dolazaka i padom u organizovanim dolascima“, kazao je Armenko za Vijesti.

 

Fiksno najduže 60 dana

Prema njegovim riječima moramo znati da ruski tur-operatori neće više uzimati smještaj u fiksni zakup na duži vremenski period i da takvi aranžmani neće biti duži od 60 dana.

 

„Moramo znati i da se u samoj Rusiji vodi intenzivna promotivna kampanja za odvijanje turističkog prometa u okviru matične zemlje i na kraju moramo znati da je ruska rublja oslabila toliko da su gostima sa tog tržišta sve turističke usluge kod nas skoro duplo skuplje u odnosu na prethodnu godinu“, upozorio Armenko i dodao da je optimista jer nakon što se TO predstavila na berzama u Beču, Istanbulu i Bratislavi postoji interesovanje za posjetom i obilaskom Crne Gore i Budve tokom cijele godine.

 

Armenko predlaže da svi subjekti turističke privrede moraju preduzeti aktivnosti i poteze koji će im i u ovim uslovima donijeti benefite i u krajnjoj liniji osigurati uspješnu sezonu.

 

„To je moguće samo ako se svi maksimalno posvetimo prevazilaženju potencijalnih problema. Mi kao lokalna turistička organizacija zajedno sa NTO i nadležnim Ministarstvom trudićemo se da obezbijedimo što bolje uslove za uspješnu realizaciju sezone. Radićemo na povećanju avio dostupnosti Budve i Crne Gore kao turističke destinacije kako bi obezbijedili što veći broj dolazaka i dužu turističku sezonu, pojačaćemo kampanje na tržištima koja su se pozicionirala kao važna i pokušaćemo da otvorimo neka nova tržišta. Same kampanje ćemo raditi samostalno ali i u saradnji sa privredom, tur-operatorima i naravno NTO”, kazao je Armenko.

 

Prema njegovim riječima hotelijeri su već u velikoj mjeri prilagodili svoju ponudu promjenama na tržištu.

 

Turoperatori to prepoznaju i vjerujem da će imati dobru popunjenost. Takođe, svi se trude da povećaju disperziju rizika poslovanja i smanje zavisnost od jednog tržišta ili klijenta, što je takođe poželjna poslovna politika. Međutim, najsporiju reakciju imamo kod izdavaoca privatnog smještaju, što brine jer se radi o najvećem dijelu ukupnih smještajnih kapaciteta. Prema najavama turoperatora rizik ugovaranja kapaciteta više neće biti samo na njima, odnosno sve manje i rjeđe će se ugovarati fiksni zakup na duži vremenski period, sa garancijom punjenja od 100 odsto, a mi imamo situaciju da izdavaoci privatnog smještaja i dalje čekaju fiksni zakup od 100 ili 120 dana. U datim uslovima, agencije vlasnicima objekata nude alotmanske ugovore, koji podrazumjevaju plaćanje onog dijela usluge koji se realizuje, što već predstavlja uobičajeni način poslovanja sa hotelima, ali i redovan način zakupljivanja kapaciteta u ostalim evropskim destinacijama”, zaključio je Armenko.

 

Objedinite ponudu, da ne trpite štetu

Armenko savjetuje da je neophodno da vlasnici privatnog smjestaja što prije sagledaju okolnosti pod kojim će se realizovati ovogodišnja turistička sezona, na vrijeme prilagode ponudu novim uslovima na tržištu i na taj način spriječe značajnije materijalne štete.

 

“Pored toga bilo bi jako poželjno da neka agencija ili više njih objedini ponudu privatnog smještaja i istu ponudi tur-operatorima po uslovima alotmanskih ugovora na predstojećim berzama u Berlinu i Moskvi jer su to dobre prilike da se potpišu neki novi ugovori i poslovna godina ipak završi uspješno”, kazao je Armenko.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti