„Ruska Provincija“ u Tivtu

U petak, 04. maja, u Muzeju i galeriji Tivat, će biti otvorena izložba „Ruska Provincija“ autora Vadima Soloveva.


Vadim Solovev, akademski slikar iz Moskve, član Saveza umjetnika Rusije i Moskovskog saveza umjetnika, rođen je 1956. godine. Diplomirao je na Moskovskoj akademiji primenjene umjetnosti „Sergej Grigorijevič Stroganov“ 1985. godine. Od tada aktivno izlaže, samostalno i kao učesnik grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Tivatskoj publici je predstavljen dio radova nastalih u okviru projekta „Ruska provincija“, slikarske sekcije Moskovskog saveza umjetnika. Rukovodilac projekta, slikar Petar Grošev i istomišljenici, sljedbenici tradicionalnog ruskog pejzažnog slikarstva, vec više od decenije, svakog petka, u toku proljeća i jeseni, obilaze rusku provinciju. Cilj je upoznavanje sa kulturnim naslijeđem, tradicijom i prirodom van metropole i prezentacija tih radova širokom krugu publike. Drugi važan momenat je održavanje nivoa i umeća rada u prirodi („Plein air“) u ambijentu starih živopisnih gradova, pri čemu je samo učešće u projektu velika privilegija i potvrda visokog profesionalnog statusa slikara.


Vadim Solovev, daruje nam ljepotu i ljupkost, često zaboravljenih, starih ruskih gradova, njihovu arhitekturu i duh prošlosti. O svojim radovima iz ciklusa „Ruska provincija“ slikar kaže: „To su skice, radovi naslikani za jedan dan. Ali su dragocjeni, jer bilježe trenutak, raspoloženje, stanje prirode u određenom momentu. Sada kada postoje mnogi savremeni pravci u slikarstvu, mi smo pristalice realizma. Mi slikamo našu provinciju, ljepote naše zemlje i domovine.“


O njegovim radovima Vera Lagautenkova, istoričarka umjetnosti iz Moskve piše: „Obdaren prirodnim šarmom i pozitivnim životnim stavom, slikar u prirodi ne vidi prosto predmet, kao motiv. Naprotiv, eksperimetišući sa različitim kolorističkim kombinacijama, on teži da razotkrije posebnost i karakter svakog elementa vidljivog svijeta. Tako nastaju široki, slobodni, kao harmonika razvaljeni na sve strane plotovi, vesele nakrivljene kuće ili skoro oživljeni snijeg, koji kao da se izvinjava prolaznicima za njihovu raskvašenu obuću. U slikama se osjeća pokret i posebna živost, otkrivajući gledaocu Vadima Soloveva kao tananog lirskog slikara.“
Izložbu će sa početkom u 20 časova otvoriti slikarka Mirjana Stojanović koja je ujedno i organizatorka ove izložbe. Posjetioci će imati priliku da ovu izložbu pogledaju do 17. maja 2018. godine.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti