Oymyakon se nalazi u blizini Yakutska, glavnog grada regije koji ima najniže zimske temperature od svih gradova na svijetu, a njegovo ime ironično znači "nezamrznuta voda" zbog termalnog izvora koji se nalazi u blizini.
Najniža zabilježena temperatura u Oymyakonu bila je hladnih minus 71,2 stepena Celzijusa još 1924. godine. Prema The Independentu, nošenje naočara na otvorenom može uzrokovati da se zalijepe za lice, a ovo je samo jedan od najobičnijih problema ekstremno hladnog vremena.
Kako piše Weather.com lokalno stanovništvo nosi se s hladnoćom uz pomoć "ruskog čaja" odnosno votke. Ostala prilagodjavanja koja moraju izvršiti u svom svakodnevnom životu su ekstremnije od kratkog vremena kratkovidnosti ili dalekovidnosti kada izađu vani. Smrznuto tlo otežava rad na unutrašnjim vodovodima, tako da je većina toaleta izgrađena vani kao poljski wc.
Velika hladnoća takođe otežava kopanje grobova zbog čega se prije sahrane, tlo se mora zagrijati. Mještani koriste grijane garaže za svoje automobile, a automobili ostavljeni napolju moraju da rade, inače se neće ponovo pokrenuti. Avioni ne mogu letjeti u ovo područje zimi. I naravno rizik od promrzlina je veliki nakon samo nekoliko minuta na hladnoći.
Zbog smrznutog tla, usjevi se ne mogu uzgajati u Oymyakonu, a stanovništvo preživljava uglavnom od mesa. Najčešće jedu hladnu hranu, smrznutu sirovu arktičku ribu, bijeli losos, bijelu ribu, smrznutu sirovu konjsku jetru.
Ljeta su, međutim, relativno topla, a prosječna su oko sredine 60-ih i 70-ih godina dostizala čak 34 stepena Celzijusa. Ali zime su duge, a ljeta kratka, a kako tvrdi Weather.com mnogi mještani se zapravo žale na toplije vrijeme.