Sanitarni inspektori Uprave za inspekcijske poslove kod 22 igračke pronašli prisustvo opasnih supstanci

U prethodnom periodu sanitarni inspektori vršili su planirani nadzor nad bezbjednošću igračaka kao i reaktivni nadzor proizvoda - igračaka na tržištu.

Prilikom nadzora vršen je administrativni pregled dokumentacije i fizički pregled proizvoda - izgled proizvoda, isprave o usklađenosti, upozorenja, uputstva za upotrebu, a metodom procjene rizika uzeto je 35 uzoraka igračaka za laboratorijska ispitivanja na prisustvo ftalata i bora.

Od ukupnog broja uzoraka rezultati su pokazali da 22 uzorka nisu odgovarala uslovima iz Pravilnika.

Subjekti nadzora (uvoznici, distributeri i trgovci) obaviješteni su o rezultatima ispitivanja i dobrovoljno su preduzeli mjere neodložnog sprečavanja dalje distribucije nebezbjednih igračaka, kao i mjere trajnog povlačenja iz prometa i opoziva od potrošača.

U ovom mjesecu uništeno je oko 702 komada igračaka koje su zatečene u prometu dok je postupak opoziva i povlačenja iz prometa za pojedine igračke još u toku.

Inspektori su na osnovu Uredbe o zabranjenim odnosno dozvoljenim načinima upotrebe proizvodnje i stavljanja na tržište hemikalija koje predstavljaju neprihvatljiv rizik po zdravlje ljudi i životnu sredinu izdali 22 prekršajna naloga u ukupnom iznosu iznosu od 11.440 eura, dok je su za ostale procesi još u toku.

U maju mjesecu vršen je i reaktivni nadzor na osnovu RAPEX nedjeljnih izvještaja - izvršeno je 20 pregleda objekata u kojima su tražena četiri opasna proizvoda - igračke i to dvije plastične lutke sa hemijskim rizikom i 2 kozmetička proizvoda.

Na tržištu Crne Gore nijesu nađeni traženi opasni proizvodi iz RAPEX obavještenja.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti