››Skuter naletio na pedalinu u Petrovcu: djeca povrijeđena‹‹
Oblik zabave koji je, u slučaju italijanske turistkinje na Braču završio tragično, a u Petrovcu zamalo tragično, vrlo je popularan širom Jadrana. Instruktori tvrde da sigurnost treba biti na prvom mjestu.
Prije nego vozači jet skyja krenu na more, pažljivo slušaju instruktora. 'Savjetujem im da prvih 100 metara idu polako, poslije toga na otvoreno more, 300 metara udaljenost od obale, 50 metara od ostalih brodova', kaže jedan od instruktora.
Da bi bili što sigurniji, tu je sigurnosna narukvica koja vozača čuva i kada padne sa jet skija, zbog koje se pri padu u more jet ski automatski ugasi. Kad ta narukvica nije uključena volan skrene i jet ski ide u krug.
Većina turista koji žele radosti na moru, po svoj skuter dolazi prvi put u životu, želeći da svoje ljetovanje učine nezaboravnim.
I dok većina leži na plaži, najatraktivnije je u vazduhu: gliseri vuku padobrane, gosti cijelu okolinu gledaju sa 10 metara visine. U centru za zabavu na moru prvo se temeljito pregleda cijela oprema, od konopa do padobrana.
Ali bez obzira radi li se o parasailingu, ili se radi o drugim vodenim sportovima tipa skijanje na vodi, tuba, banana, potrebno je nositi prsluke.
Letjeli po zraku s padobranom, ili po talasima na gumenim tubama, pazi se na svaki detalj, gliseri ne prelaze brzinu 15 nautičkih milja, a najbitniji dio opreme upravo su prsluci.
Nakon vožnje od desetak minuta, gliseri turiste vraćaju na plažu. Iako na odmoru, sigurnost je bitnija od svega. Ko želi opuštenije putovati, gliser je zamijenio veslima.
Atrakcija na Jazu: