Šijaković govori o čudnoj tradiciji pisanja komentara i uvoda za nerazumljive knjige

U organizaciji JU „Narodna biblioteka Budve“ i Udruženja izdavača i knjižara Crne Gore, 27.avgusta, na Trgu između crkava“, biće predstavljena knjiga prof. dr Bogoljuba Šijakovića „Prolegomena za vizantijsku filosofiju i pitanje hrišćanske filosofije“, čiji su izdavači: Centar za humanistiku Gnomon iz Beograda i Institut za srpsku kulturu iz Nikšića. U predstavljanju knjige će, pored autora, učestvovati i prof. dr Dušan Krcunović.

Pravoslavni teolog i filozof, profesor na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu u Beogradu, Šijaković boravio je na mnogim naučnim Institutima u inostranstvu, gdje je uglavnom izučavao brojne teme iz antičke i vizantijske ali i iz savremene filozofije. U njegovoj bogatom stvaralačkom opusu nalazi se više desetina knjiga objavljenih na srpskom ili na nekom stranom jeziku među kojima se, pored ostalih, ističu: „Mythos, physis, psyche“, „Zoon politikon“, „Hermesova krila“, „Istorija, Odgovornost, Svetost“, „Between God and Man“, „Filosofija života i helenska agonistika“. Pored toga, objavio je preko 300 studija, članaka, bibliografija, prikaza u domaćoj i stranoj periodici i zbornicima na srpskom, njemačkom, engleskom, francuskom, ruskom, italijanskom, slovenačkom i bugarskom jeziku.

Naslov knjige „Prolegomena za vizantijsku filozofiju i pitanje hrišćanske filozofije“, kako je istakao jedan od recenzenata, prof. dr Boris Brajović sugeriše da je ovdje slijeđena drevna tradicija pisanja komentara i uvoda čiji je cilj bio da se olakša čitanje zahtjevnih i nerazumljivih tekstova.

Sam autor, prof. Šijaković ističe da je knjigu pisao s namjerom da to bude jedan filozofski a ne samo istoriografski spis, pri čemu je pokušao da se suoči i sa krizom pojma filozofije danas. Jer, ako se malo bolje pogleda, čini se da je sama formulacija profesora filozofije, kao obične struke, postala sporna i difamirajuća jer je otvoreno pitanje koliko mi zapravo danas imamo veze sa samom filozofijom. Prof. Šijaković smatra kako se mora imati u vidu da istinske evropske vrijednosti počivaju na dva stuba, a to su helensko-rimska Antika i hrišćanstvo. Samim tim što je evropski identitet u Grčkoj i hrišćanstvu mi kao Evropljani možemo reći da je porijeklo naše budućnosti u prošlosti. Zavodljiva, stoga, formulacija da se bezalternativno okrenemo budućnosti je zapravo ukidanje budućnosti, jer onaj koji nije svjestan da je njegova budućnost zacrtana u prošlosti taj nema budućnosti.

PODIJELI

Tagged under

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti