“Cijenim da često pogrešno razumijemo svrhu digitalizacije u obrazovanju. Ona nije tu da učini ono na šta su današnje generacije inače navikle: da skrati trud, a time i parališe svaki novi, stvaralačni napor. Digitalizacija u obrazovanju i mikrobit kao njen dio, treba da učini upravo suprotno: izazove kod djeteta stvaralačni nagon, radoznalost u vezi sa programiranjem i kreiranjem novih sadržaja, ili na praktičnom primjeru približi neki teorijski koncept. To je digitalizacija u obrazovanjuZnate da je ministarsto prosvjete ove godine počelo da daje snažniju podršku projektima koji se tiču korišćenja internet tehnologija u edukaciji, ali i projektima koji prave most između kulture i obrazovanja. Ta naša podrška nije nimalo slučajna, već proizvod planskog djelovanja ka stvaranju sistema obrazovanja koji je praktičan i koji oplemenjuje, umjesto onog koji zahtijeva puku reprodukciju“, reako je Šehović.
Prisutnima se obratila i ambasadorka Ujedinjenog Kraljevstva Alison Kemp i direktorica Britanskog savjeta Vanja Madžgalj, koje su poručile da je projekat Škole za 21. vijek, koji uključuje mikrobitove, i koji će sprovoditi Britanski savjet i Ministarstvo prosvjete u naredne tri godine, ogroman korak naprijed. “U Velikoj Britaniji distribuiran je million mikrobitova osnovcima, a u Americi i Kanadi biće distribuirano 2 miliona mikrobitova. Danas su mikrobit uredjaji došli i u crnogorske škole”, poručila je Madžgalj.
“Digitalne tehnologije mijenjaju način na koji učimo. Želimo da podržimo edukativnu reformu kako bi bili mladi konkuretni na tržištu rada. U ovom projektu učenici će zato imati priliku da sami oblikuju svoj proces učenja” poručila je ambasadorka Kemp.
Riječ je o pilot projektu, koji ima za cilj da pruži obuku i podršku za nastavnike u oblasti kritičkog razmišljanja i rješavanja problema, digitalnih vještina i korišćenja microbit računara.
U okviru projekta ukupno 90 nastavnika iz 10 osnovnih škola (JU OŠ Vuko Jovović, Danilovgrad, JU OŠ Sutjeska, Podgorica, JU OŠ Pavle Rovinski, Podgorica, JU OŠ Risto Ratković, Bijelo Polje, JU OŠ Milan Vuković, Herceg Novi, JU OŠ Anto Đedović, Bar, JU Druga osnovna škola, Budva, JU OŠ Vuk Karadžić, Berane, JU OŠ Braća Labudović, Nikšić, JU OŠ Mustafa Pećanin, Rožaje) je već prošlo obuku sa ciljem da usavrše svoje nastavne prakse. Njima će kasnije opremiti mlade ljude nekim od alata koji su im potrebni za život i rad u globalizovanoj ekonomiji.
Istovremeno, svih deset škola koje učestvuju u projektu dobile su danas po 30 microbit računara, na kojima će već obučeni nastavnici obučavati učenike. Oni će potom moći da učestvuju i na međunarodnim takmičenjima u kodiranju i drugim srodnim aktivnostima koje sprovodi Britanski savjet.