Ova metoda se sprovodi na bazi mikrofiber kabal sistema na osnovu praćenja srčanih aktivnosti školjki i to mušulja ili dagnji, kazao je za Skala radio dr Aleksandar Joksimović, direktor kotorskog Instituta za biologiju mora.
Ovaj Insitut ruske akademije nauka i umjetnosti sa kojim je kotorski Institut potpisao sporazum o naučno tehničkoj saradnji se bavi ekotoksikologijom i monitoringom vode za potrebe očuvanja životne sredine.
Ispitivanje kvaliteta morske vode na ovaj način je nova metoda u svijetu, a aparatura i instrumenti su na kotorskom Institutu za biologiju mora i oni mjere srčanu aktivnost školjki i promjena koje taj senzor registruje.
Ako se zna da je normalan rad otkucaja srca školjki 14 puta u minuti i ako se desi da se on povećava ili smanjuje onda to direktno ukazuje na neko zagađenje koje je prisutno u vodi, objašnjava dr Joksimović.
Dalji timovi utvrđuju što se zapravo dešava i da li je zagađenje organskog ili neorganskog porijekla, a sam sistem u obliku alrama upozorava na promjene.
Sa ovim projektom Institut za biologiju mora će dalje ići do eventualnog osnivanja Centra uspješnosti, prvog u Crnoj Gori.
Na ovu temu u toku su razgovori sa Elektrotehničkim i Biotehničkim fakultetom iz Podgorice, a konkurs je otvoren do 20. septembra.
Izvor: http://skalaradio.com
Vezan članak: ZABRANJENE ŠKOLJKE JADRANA