Presjek postojećeg, ali i budućeg stanja, kao i predlog aktivnosti koje planiraju da se sprovedu do kraja ove godine, urađen je na osnovu intervjuisanja hotelijera, izdavalaca privatnog smještaja, turističkih agencija, ugostitelja i stručne javnosti. Od posebne važnosti bili su njihovi predlozi i sugestije.
U informaciji koju je TO Budva proslijedila svojim upravljačkim tijelima, lokalnoj samoupravi, javnim preduzećima i ustanovama i relevantnim državnim institucijama i preduzećima koje posluju u Budvi, posebno su istaknute smjernice za koordinisano postupanje turističke privrede Budve i TO Budva tokom i nakon pandemije.
U cilju bolje operativnosti i zajedničkog djelovanja Turistička organizacije opštine Budva predlaže da se, na nivou opštine, formira Stručni tim za oporavak turističke privrede grada u čijem sastavu bi bili predstavnici lokalne samouprave, preduzeća: „Komunalno“ i „Vodovod“, JP „Morsko dobro“, TO Budve, Udruženja ugostitelja Budve, Crnogorskog turističkog udruženja, kao i predstavnici ostalih segmenata turističke privrede i stručne javnosti. Glavni cilj je donošenje konkretnih mjera za održavanje likvidnosti i zaposlenosti u turističkoj privredi u periodu od narednih 12 mjeseci.
Stručni tim bi trebalo da predlaže mjere lokalnoj upravi i Vladi Crne Gore koje bi se odnosile na konkretne olakšice sa nacionalnog i lokalnog nivoa, umanjenje ili odlaganje obaveza privrednika i fizičkih lica iz sektora turizma, da pregovara sa Vladom i bankarskim sektorom o prolongiranju prispjelih obaveza pravnih i fizičkih lica, da predloži Upravi za javne nabavke set olakšica kada su u pitanju procedure za hitne nabavke u oblasti promocije destinacije, predloži modele subvencioniranja kredita kod komercijalnih banaka i IRF-a za preduzetništvo u turizmu itd.
TO Budva predlaže i cjelokupnoj privredi grada jedinstveni nastup na najvažnijim emitivnim tržištima uz niz podsticaja za turiste za ljetnju sezonu 2020.
TO Budva, za ovu namjenu, nudi sve svoje raspoložive kanale komunikacije, kao i osmišljavanje marketinške kampanje.
Turistička organizacija opštine Budva, osim umanjenja ili oslobađanja plaćanja članskog doprinosa (u dogovoru sa nadležnim organima lokalne uprave, NTO i Vladom Crne Gore), predvidjela je i niz mjera direktno iz svog djelokruga posla koje su najvećim dijelom oslonjene na subvencionisanje dijela kamatne stope kod komercijalnih banaka i IRF-a kod kredita koji se namjenski upotrebljavaju za ulaganje u turizam, ali i podršku turoperatorima i agencijama iz Budve koji odluče da u periodu postsezone realizuju određeni broj noćenja u privatnom smještaju.
Uzimajući u obzir činjenicu da se budžet Turističke organizacije opštine Budva oslanja na turistički promet koji tek treba da se ostvari u destinaciji, Plan i program, kao i Finansijski plan ove organizacije , sasvim je izvjesno, biće prilagođeni.
U ovom trenutku je najvažnije, smatraju u TO Budvi, usmjeriti se ka maksimalno pojačanoj online promociji destinacije koja bi objedinila sve turističke subjekte na nivou opštine.
Pored domaćeg tržišta i tržišta regiona, TO Budva će pažljivo pratiti dešavanja na svim strateški važnim tržištima, kao i plan promotivnih aktivnosti na nacionalnom nivou i, u skladu sa tim, usmjeravati svoje marketinške i PR aktivnosti.