Iako zemlje kao što su Francuska i Velika Britanija ističu jednaka prava i promovišu sebe kao gej – frendli zemlje, kako bi privukli što više tih turista, Španija prednjači. Čak i konzervativno vođstvo u Madridu prihvata ovaj fenomen.
Španija je 2005 postala treća zemlja u Evropi koja je legalizovala gej brak, poslije Belgije i Holandije, uprkos velikom protivljenju rimokatoličke crkve koja ima izuzetan uticaj. To je definisalo Španiju kao destinaciju gdje se gosti mogu osjećati slobodno po pitanju svoje seksualne orijentacije, na način na koji ponekad ne mogu u zemljama odakle dolaze.
Svakog Avgusta Barselona je domaćin najvećeg evropskog gej festivala koji privuče 71.000 posjetilaca. Tokom te dvije nedelje, koliko festival traje, Barselona je oblijepljena posterima muških modela koji reklamiraju žurke ili plažne barove koje ciljaju gej goste.
Počev od karte koja se prodaje po cijeni od 360 eura, ovaj festival pravi godišnje oko 150 miliona eura prihoda lokalnoj ekonomiji. Ove godine će se proširita na Ibicu, a od sledeće i na Kanarska ostrva.
Gosti festivala, pune i lokalne barove, teretane, čak se i taksi preduzeća utrkuju da bi privukla više gostiju u tom periodu.
U Madridu se početkom ljeta pravi parada, za koju se ocijenjuje da donese oko 120 miliona glavnom gradu.
Takve inicijative su anpravile da je Španija pretekla Francusku koja godišnje prihoduje nešto ispod 6 milijardi eura od gej turizma.
Prihodi su promijenili i konzervativni vrh, tako da je sadašnja gradonačelnica Madrida okačila duginu zastavu na zgradu opštine, pošto je dobila gradske izbore, u maju ove godine, iako je njen bliski kolega iz parlamenta vodio proteste od 100,000 ljudi protiv legalizacije gej brakova 2005 godine.
„Ovo je visokoprofitno turističko tržište, koje nije vezano za školske raspuste, a i generalno je više sklono vanpansionskoj potrošnji“ ističu iz Gay European Tourism Association koja sarađuje sa preko 4000 evropskih hotela. „Lako je napuniti hotele u Barseloni tokom ljeta, ono što pravi razliku je što gej turisti putuju preko cijele godine, i to dovodi do toga da cash flow neprestano teče.“
VEZANO: Barselona je upravo objavila rat AirBnBu