Španski El Pais svrstao Stari most u Mostaru među 20 najnevjerovatnijih mostova Evrope

U članku objavljenom u uglednom španskom listu El Pais, Stari most u Mostaru nalazi se na listi najnevjerovatnijih mostova Evrope, a zauzeo je visoko četvrto mjesto.

Tekst El Paisa , kako prenosi klix.ba, napominje kako se mostovi koriste za prelazak rijeka ili dolina, a ponekad su i spektakularna monumentalna i simbolična djela.

Lista obuhvata različite građevine počev od historijskih dragulja poput Karlovog mosta u Pragu do modernih inžinjerskih konstrukcija koje prelaze mora i povezuju zemlje, vrtoglavih visećih šetnica ili nevjerovatnih vijadukta, poput vijadukta Millau preko rijeke Tarn u Francuskoj.

Među spomenutim spektakularnim i monumentalnim arhitektonskim djelima našao se i Stari most, za koji se navodi: "Od 1566. godine ovaj Stari most povezuje mostarske četvrti uzvišenom krivinom koju razdvaja rijeka Neretva. Međutim, postao je simbol barbarstva: 1993. godine, tokom rata u Bosni, Hrvatska vojska uništila je ovo drevno inžinjersko remek-djelo."

Dodaju kako mu je danas "vraćen nekadašnji sjaj i ponovo je otvoren za ronioce, koji za oko 25 eura mogu zaroniti u hladne vode rijeke".

Na prvom mjestu liste našao se viseći most Carrick-A-Rede u Sjevernoj Irskoj, Galata most u Istanbulu, te Oresund koji povezuje Dansku i Švedsku.

Titlis Cliff Walk u Švicarskoj slijedi Stari most, a prvih deset čine i: Karlov most u Pragu, vijadukt Millau u Francuskoj, most Vasco de Gama u Lisabonu, most Evropa u Austriji te most Trift u Švicarskoj.

Preostali mostovi koji čine top 20 Evrope su: Dvorski most u St. Peterburgu, vijadukt Göltzschtal u Njemačkoj, most Mes u Albaniji, most Forth u Škotskoj, Peak Walk u Švajcarskoj, Zmajev Rep u Njemačkoj, pješački most Charles Kuonen u Švicarskoj, Most uzdaha u Veneciji, Puente Nuevo u Španiji te Titan-RT u Njemačkoj.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti