Stanjevići i Jarišta i Paštrovska gora – zaštićena prirodna područja

Predsjednik Opštine Budva, Milo Božović uputio je danas inicijativu direktoru Agencije za zaštitu prirode i životne sredine Milanu Gazdiću u cilju izrade studije zaštite prirode predjela na teritoriji opštine Budva Paštrovske gore i Stanevića sa Jarištima.

Opština Budva je prethodno podržala inicijativu svih mjesnih zajednica sa područja Paštrovića (Bečići, Sveti Stefan, Reževići, Petrovac i Buljarica) da se Paštrovska gora proglasi zaštićenim prirodnim dobrom. Opština Budva je 4.10.2022. godine dobila odgovor na inicijativu odnosno Stručno mišljenje Agencije kojim je upućena na izradu Studije opravdanosti proglašenja Paštrovske gore zaštićenim prirodnim dobrom. Po preporuci Stručnog mišljenja, predsjednik Božović je prihvatio da Agencija dostavi ponudu i uslove za izradu studije u što skorijem roku.
Nakon izrade studije Opština Budva će pokrenuti sve zakonom propisane procedure za proglašenje Paštrovske gore zaštićenim prirodnim područjem. Opština Budva je spremna da snosi sve troškove izrade studija zaštite prirode za ova područja i preduzme sve neophodne korake kako bi se ona zaštitila u mjeri u kojoj to pokažu stručne analize i studije i kako bi se nakon toga donijele odgovarajuće skupštinske odluke u cilju proglašenja ovih zona zaštićenim prirodnim dobrima.

Božović je naglasio značaj cjelokupne budvanske teritorije i potrebu njenog pažljivog korišćenja, održavanja i razvoja: „Stanjevići i Jarišta i Paštrovska gora nisu samo predjeli koji se odlikuju prirodnim vrijednostima i ljepotama, već su i područja na kojima se nalazi veliki broj spomenika kulture koji datiraju u vrijeme prvog nastanjivanja ovog prostora. Na ovom zahvatu teritorije opštine Budva postoje brojne gradine, tumuli, obredne gomile, tvrđave, crkve, manastiri, rimski, srednjevjekovni i austrogarski putevi i drugi spomenici kulture i kultna mjesta koja su prepoznata Zakonom o zaštiti spomenika kulture i brojnim međunarodnim konvencijama i dokumentima. Dakle, naš cilj je da zaštitimo i prirodu i spomenike kulture i da sve prirodne ljepote i kulturno blago kojim raspolažemo, ne samo sačuvamo, već i obnovimo i unaprijedimo, što će nam, pored očuvanja resursa, stvoriti nove mogućnosti za razvoj turizma.

Naša namjera je da očuvamo prostor koji je naš najvrijedniji resurs te da ga na održiv način koristimo u skladu sa najvišim standardima zaštite prirodnih i kulturnih dobara. Turizam je osnovna privredna grana Budve i zbog toga želimo da ga u svakom dijelu budvanske opštine unapređujemo i stvorimo kvalitetan temelj za bavljenje ovom djelatnošću. Naše inicijative nemaju namjeru da na bilo koji način ograniče korišćenje prostora ili onemoguće pojedine djelatnosti poput stočarstva ili lova, naprotiv,  njima želimo da napravimo pravni okvir koji će nam omogućiti dalji održivi razvoj turizma i upravljanje prostorom u skladu sa savremenim svjetskim pravilima i trendovima. Proglašenje ovih područja zaštićenim prirodnim dobrima, podrazumijeva nakon toga i donošenje odgovarajućih planskih dokumenata koji će omogućiti razvoj turizma, posebno ruralnog turizma u svim njegovim vidovima i stvaranje ekonomskih uslova za korišćenje ovog, do sada, apsolutno zapostavljenog dijela budvanske opštine koji zauzima više od 60% njene teritorije. Nikakvi grandiozni infrastrukturni projekti u ovim zonama ne dolaze u obzir jer uništavaju prirodu i perspektivu razvoja turizma u Budvi, a samim tim trajno ugrožavaju egzistenciju sadašnje i budućih generacija Budvana.

Opština Budva će, prema riječima Božovića, posvetiti punu pažnju ovom procesu i u saradnji sa Agencijom i nadležnim ministarstvom učiniti sve što je potrebno da se u najkraćem periodu stvore zakonski uslovi za unaprjeđenje turističkih i poljoprivrednih aktivnosti povezanih sa turizmom u ruralnom području opštine Budva.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti