JP Morsko dobro je prije četiri godine u saradnji sa Centrom za marinski i priobalni inžinjering i konsalting „Adriatik“ iz Kotora, pokrenulo projekat „Monitoring obalnih procesa“. Projekat je obuhvatao posmatranje plaža Mogren, Pržno i Petrovac, kako bi se u narednim fazama monitoring proširio i na plaže koje je, takođe, zahvatila erozija. Riječ je o Slovenskoj, Bečićkoj, plaži Jaz, zatim buljaričkoj, Velikoj ulcinjskoj i drugim plažama. Za svaku plažu određeno je da se uradi četiri do pet poprečnih profila. Ukupno je realizovano pet ciklusa mjerenja kojima su obuhvaćeni periodi sa intezivnijom erozijom i periodi smanjenog inteziteta talasa tokom ljetnjih mjeseci. Osim erozije, na smanjenje plaža uticala je i nekontrolisana gradnja u zaleđu, izgradnja stanova za tržište i zgrada, čiji su temelji podignuti na bujičnim potocima i kanalima, od kojih zavisi prihranjivanje i održavanje pješčane mase.
Dvije plaže na Mogrenu od 1930. godine smanjene za trećinu i to prvenstveno izgradnjom Jadranske magistrale prije gotovo pet decenija. Tada su zaustavljeni vodotoci koji su plaže bogatili pijeskom, što je bilo prirodno prihranjivanje. Bujični kanali koji su donosili pijesak na plažu Pržno, izgradnjom hotela „Maestral“, zaustavljeni su. Izgrađen veliki broj zgrada, i vila u Petrovcu, kao i hotel „Palas“, prekinuli su vodotocima, dopremanje pijeska, ali su veliki dio pijeska odnijeli i snažni olujni vjetrovi.
Plaža u Pržnu, dodatno je oštećena izgradnjom kamenog zida u, , pa su talasi mačle količine pijeska koji se nalazio ispod zida, odnijeli. To je uslovilo nestanak srednjeg dijela ove plaže, pa sada umjesto jedinistvene, postoje dvije plaže. Veća ispred hotelskog kompleksa “Maestral”, i manja koju obično koriste turisti i mještani. Izgradnja velikog broja zgrada u Pržnu dodatno stvara bojazan da će se i preostali potoci pregraditi i time plaži biti onemogućeno obnavljanje.