Iako je Opština još uoči sezone donijela odluku, ona nikada nije zaživjela, što je praktično i dovelo do haosa na ulicama u jeku ljeta.
U pismu koje su juče uputili gradonačeloniku Lazaru Rađenoviću, sekretarki za prostorno planiranje Danijeli Marotić i sekretaru za gradsku infrastrukturu Nikoli Divanoviću, oni predlažu da se formira posebna radna grupa koja bi radila na izradi nove odluke, uz naglasak na sve nedostatke koje treba napokon prevazići.
„Predlažemo sklapanje sporazuma o saradnji sa Opštinom, Komunalnom policijom, Područnom jedinicom policije Budva, kako bi zajednički doveli na zavidan nivo taksi djelatnost“, navode iz NVO Montenegro taksi Budva.
Oni se zalažu za uvođenje posebne taksi tablice, vinjete, a kao jaki signal svima onima koji žele da se nastave baviti nelegalno tom djelatnošću, uvesti rigoroznu kaznenu politiku.
„ Iako u zakonu o saobraćaju to postoji, kaznenih odredbi u aktuelnoj opštinskoj odluci o taksi prevozu nema. Da se izvrši definisanje taksi stajališta, izmjene i dopune postojeća, da se poveća broj komunalnih inspektora posebno u toku ljetnje sezone, te ponovo uvede komunalna taksa. Vraćanjem komunalne takse, umjesto predložene licitacije, koja je i dovela do haosa minulog ljeta, Opština bi umnogome olakšala svoje poslovanje, odnosno imala veće prilive novca u svoju kasu“, navode taksisti.
Oni su izveli i računicu o dobrobiti ponovnog vraćanja takse.
„Po zadnjem spisku firmi i preduzetnika opštinskog Sekretarijata za privredu i finansije, postoji 403 izvoda iz licenci. Kada bi se uzeo stari obračun naplate parking mjesta, koji sa komunalijama iznosi 55 eura po vozilu, Opština bi dobijala godišnje 265.980 eura, što je zavidan prihod. Takođe, smatramo da je neophodno korišćenje autobuskih stajališta, za preuzimanje putnika, kako navode, rasteretila bi se i onako prebukirana gradska infrastruktura Budve, te povećala frekventnost saobraćaja. U većini gradova u regionu taksi vozila koriste autobuska stajališta. Formiranje minimalne i maksimlane cijene taksi prevoza, jedan je od preduslova za uvođenje reda“, predlažu iz NVO.
Prema njihovom mišljenju potrebno je da se sprovede kontrola postojećih taksi firmi i preduzetnika od strane nadležnih službi.
„Većini firmi se ne zna adresa sjedišta, iako godinama obavljaju djelatnost, i na taj način stvaraju nelojalnu konkurenciju. Neophodno je ubrzati izdavanje svih potrebnih dokumenata u okviru taksi djelatnosti, ubrzati polaganje ispita iz poznavanja grada, jer se na to čeka i po mjesec i po dana. Smanjiti cijenu plaćanja polaganja ispita, koja je u Budvi 60 eura, a u Podgorici svega tri eura. Na taj način bi pomogli ljudima da lakše dođu do posla. Ubrzati i postupak provjere boravka za crnogorske državljane, jer i to traje i do mjesec, zbog čega mnogi odustaju od posla, iako u toku sezonu imamo potrebu za većim brojem radnika“, ističe se u pismu. I apeluju na Opštinu da omogući plaćanje obaveza na više rata te traže da se zabrani izdavanje licenci firmama i preduzetnicima.