Tomaž Šalamun dobitnik Njegoševe nagrade za 2013. godinu

Tomaž Šalamun dobitnik Njegoševe nagrade za 2013. godinu

Nakon više sastanaka održanih tokom 2013. godine Međunarodni žiri za dodjelu Njegoševe nagrade je na današnjem zasijedanju održanom u Ministarstvu kulture na Cetinju donio odluku da se Njegoševa nagrada za 2013.godinu dodijeli Tomažu Šalamunu, pjesniku iz Slovenije.

U dosadašnjem radu Žiri je raspravljao o 21 predlogu koje su kandidovali selektori iz: Bosne i Hercegovine, Bugarske, Makedonije, Slovenije, Srbije, Hrvatske i Crne Gore, a potom je u kontekstu vrednovanja estetskih dostignuća napravio uži izbor od devet kandidata za dodjelu ovog uglednog međunarodnog priznanja: Svetislav Basara, Georgi Gospodinov, Drago Jančar, Miljenko Jergović, Mladen Lompar, Mateja Matevski, Tomaž Šalamun, Vlada Uroševik i Marko Vešović. 

U skladu sa poslovnikom o radu, Žiri je na sjednici prethodno utvrđenu listu od devet kandidata javnim glasanjem sveo na uži izbor u koji su ušli: Tomaš Šalamun, Mateja Matevski i Drago Jančar, a nakon toga je tajnim glasanjem, većinom glasova, odlučio da Njegoševu nagradu dodijeli pjesniku iz Slovenije Tomažu Šalamunu.

Tomaž Šalamun je jedan od najistaknutijih slovenačkih i evropskih pjesnika i lider istočno evropske avangarde. Rođen je u Zagrebu, a odrastao u Kopru. Na Ljubljanskom Univerzitetu je diplomirao istoriju umjetnosti. Dobitnik Fulbrightove stipendije, vanredni profesor na univerzitetima u SAD-u. Autor je 42 zbirke poezije, objavljenih u Sloveniji; preveden na dvadeset jezika i dobitnik mnogih književnih nagrada, među kojima su: dvije Prešernove nagrade, Evropsku nagradu za poeziju u Minsteru, u Njemačkoj i Zlatnog vijenca Struških večeri poezije u Ohridu. 

Članovi Žirija su se saglasili da Njegoševa nagrada kao prestižno priznanje nastavlja ustanovljenu tradiciju estetskog vrednovanja književnih djela, koja svojim specifičnim – jezičkim, stilskim i kulturnim kodovima prevazilazi uske nacionalne granice i evoluira u široki, ne samo slovenski, već globalni kod. Takođe, Petar II Petrović Njegoš predstavlja parabolu vrhunskih dometa književnosti pisane na slovenskim jezicima. Sve navedeno, istakao je Žiri, Njegoševu nagradu pozicionira kao jedno od velikih priznanja u književnosti južnoslovenskih naroda.

Da podsjetimo - shodno Zakonu o državnim nagradama, Njegoševa nagrada za 2013.godinu dodjeljuje se autoru književnog djela koje je prvi put objavljeno u prethodne četiri godine na nekom od južnoslovenskih jezika, kao i na albanskom jeziku. 

Odluku o dobitniku Njegoševe nagrade donosi Međunarodni Žiri koji imenuje Vlada u skladu sa utvrđenom zakonskom procedurom iz reda istaknutih književnika i naučnika, iz sedam zemalja regiona. Ovogodišnji Žiri radio je u sastavu: akademik Zdenko Lešić (Bosna i Hercegovina), prof. dr sc Svetlozar Igov (Bugarska), akademik Katica Ćulavkova (Makedonija), prof. dr Aleš Debeljak (Slovenija), prof. Filip David (Srbija), akademik Sreten Perović (Crna Gora) i predsjednik Vlaho Bogišić (Hrvatska). 

Njegoševu nagradu uručuje Predsjednik Crne Gore na Cetinju 12. novembra 2013.g.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti