Trg pjesnika: Gostuje Nenad Šaponja

Večeras sa početkom u 21 čas, na Trgu pjesnika se nastavlja ovogodišnji književni program festivala gostovanjem Nenada Šaponje, koji će predstaviti svoju najnoviju knjigu poezije, desetu po redu, pod naslovom “Psihologija gravitacije”.

Iilija Bakić je o “Psihologiji gravitacije” rekao sledeće: “Kao i u prethodnim knjigama poezije, Šaponjin poetski izraz vrlo je specifičan i osebujan. Naime, njegovi su stihovi precizni i delikatni a metafore i slike suptilne. Odmak od materijalnog, od agresivne svakodnevne pojavnosti/trivijalnosti i ulazak u sfere ideja i principa, od estetskih do filozofskih, čemu je ovaj pesnik posvećen, zahtjeva i od čitaoca pažnju i vrlo aktivnu saradnju u spoznaji pjesničkog djela. Rezultati ovakvog manira i svijetonazora izdižu se do visina uživanja u intelektualnim konstrukcijama i nepatvorenoj poeziji koja slavi snagu jezika.“

Nenad Šaponja je pjesnik, esejista i književni kritičar, čiji su stihovi prepoznatljivi u savremenoj srpskoj poeziji po stilskoj perfekciji, hermetičnosti i oštrim metafizičkim uvidima. U oblasti književne kritike promoviše postmodernu poetku i ideosinkretički interpretativni pristup književnim djelima, koji podrazumjeva življenje u književnosti. Desetak godina je bio kritičar Politike, a 2002. godine osnovao je izdavačku kuću Agora, danas jednog od najistaknutijih srpskih izdavača, sa jedinstvenim mjestom u ovom polju, zahvaljujući širokim interesovanjima i kvalitetnom izboru. Do sada je izdao Knjige poezije: Đokonda, Odrazi varke, Očevidnost, More, Četiri poeme, Slatka smrt, Postoji li dodir tvoje duše?, Izgledam, dakle nisam, Silazim u tišinu tega bačene kocke i Psihologija gravitacije; Knjige eseja i kritika: Bedeker sumnje, Autobiografija čitanja i Iskustvo pisanja.; Knjigu putopisa: A Brisel se da prehodati lako. Sastavio je i nekoliko antologijskih izbora: Antologija savremene novosadske priče, Antologija stare novosadske priče, Prosvetina knjiga krimi priče, Pavle Ugrinov (u ediciji Deset vekova srpske književnosti), Nova priča Novog Sada i The New Story of Novi Sad. Poezija Nenada Šaponje je prevođena i na engleski, španski, italijanski, mađarski, ruski, francuski, makedonski, slovenački, poljski, slovački, rumunski, albanski i azerbejdžanski jezik. Prevedene knjige: Postoji li dodir tvoje duše? - na makedonski; Slatka smrt - na rumunski, španski i slovački; Izgledam, dakle nisam - na slovački, španski, azerbejdžanski i malajalam; A Brisel se dâ prehodati lako, na engleski, makedonski i arapski jezik; Psihologija gravitacije na poljski, makedonski i slovački. Nagrađen je „Brankovom nagradom” za knjigu Đokonda, „Prosvetinom nagradom” za knjigu Bedeker sumnje, nagradom „Miroslav Mika Antić“ za knjigu Izgledam, dakle nisam, nagradama „Laza Kostić“, „Teodor Pavlović“, „Stevan Pešić“ i „Kočićevo pero“ za knjigu Psihologija gravitacije, nagradom „Moma Dimić“ za knjigu A Brisel se da prehodati lako i nagradom „Milan Bogdanoviñ” za književnu kritiku. Dobitnik je Novembarske povelje Grada Novog Sada (2023) i Godišnje nagrade grada Zrenjanina (2011) za doprinos u kulturi.

Moderator večeri je Slavica Perović, lingvistkinja i književnica.

PODIJELI

Tagged under

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti