Turističkim organizacijama daju monopol

Predložene izmjene Zakona o turističkim organizacijama zatekle su predstavnike turističke privrede koji se s pravom pitaju koji je cilj i motiv predlagača.
 
Iako se generalno navodi da su osnovni razlozi za izmjene Zakona  kvalitetnije uređenje oblasti organizacije i rada turističkih organizacija, načina njihovog finansiranja, kao i kriterijuma za kategorizaciju turističkih mjesta, u CTU smatraju da se ovim izmjenama turističkim organizacijama, kroz dopunjavanje izvora finansiranja, omogućava monopolski položaj i vršenje djelatnosti koju su do sada obavljale turističke agencije, a jasno su predvidjene članom 10. Zakona o turizmu koji predvidja koje sve usluge moze da obavlja turistička agencija.
 
U obrazloženju za donošenje Zakona ističe se da su korišćenja komparativna iskustva zemalja u regionu a bas nigdje turističke organizacije nisu profitne i komercijalne organizacije koje direktno konkurišu onima koje treba da povezuje I predstavljaju. Ni u jednoj zemlji regiona turističke organizacije ne mogu ostvarivati prihode posredovanjem u prodaji izleta i paket aranžmana turističkih agencija i izdavanjem smještajnih kapaciteta, jer se time ruši princip ostvarivanja javnog interesa u oblasti turizma I direktno ugrožava opstanak turističkih agencija. Predloženim izmjenama turističke organizacije bi došle u situaciju da se nađu nasuprot turističke privrede, obzirom da ih eventualno usvojene izmjene, dovode u situaciju da budu konkurencija jedni  drugima.
 
 
Posredovanjem u prodaji izleta I paket aranžmana, izdavanjem smještajnih kapaciteta, prodaju suvenira, on line-internet prodaju… treba da nastave da rade turistički, privredni subjekti registrovani za obavljenje ovih djelatnosti a turističke organizacije, kao javne organizacije od opšteg interesa,  novim zakonskim rješenjima treba bolje organizovati kako bi ostvarile svoj osnovni cilj- unapređenje i promociju turističkog proizvoda u skladu sa strategijom promocije crnogorskog turizma.
 
U CTU su saglasni da bi, osim izvora prihoda kojima je posvećena velika pažnja, korisnije bilo za naš turizam da se predlagač informisao o regionalnoj praksi udruživanja turističkih organizacija po načelu prostorno-funkcionalne cjeline kojom se ostvaruje bolji destinacijski menadžment i uspješnija promocija i razvoj crnogorskog turizma, jer je očigledno da se još uvijek nismo adekvatno pozicionirali niti predstavili na svjetskom turističkom tržištu.

 

foto: Miloš Ćetković

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti