U susret ljetnjoj sezoni 2023. godine održan satanak u Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma

U Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma 26.09.2022. godine, održan je sastanak između predstavnika ovog Ministarstva, Ministarstva poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede, Uprave za vode i DOO ,,Regionalni vodovod Crnogorsko primorje“.

Tema sastanka bila je: Obezbjeđenje uslova za nastavak aktivnosti na rješavanju problema smanjenja izdašnosti izvorišta ,,Bolje Sestre“ i obezbjeđenja urednog vodosnabdijevanja za ljetnju sezonu 2023. godine.

Sastanku su prisustvovali: ispred Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, Ivan Nedović - Direktorat za Urbanizam, Dina Skarep - Direktorat za prirodu i Nikola Jovović - Direktorat za građevinarstvo. Ispred Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Željko Furtula - Direktorat za vodoprivredu, Generalni direktor i Zorica Đuranović -  Direktorat za vodoprivredu. Ispred Uprave za vode  prisustvovala je direktorica Vesna Bajović i Milo Radović, samostalni savjetnik. Ispred DOO ,,Regionalni vodovod Crnogorsko primorje“ sastanku su prisustvovali Zoran Lakušić, predsjednik Odbora direktora, Borislav Ivanković, VD izvršnog direktora, Saša Radulović, savjetnik izvršnog direktora i Ivan Špadijer, tehnički direktor.

Predstavnici DOO Regionalni vodovod Crnogorsko primorje, izložili su  izazove sa kojima se susreću prilikom upravljanja regionalnim vodovodnim sistemom, posebno kada je u pitanju trend pada izdašnosti izvorišta Bolje Sestre, ali i implementacija kratkoročnih mjera za zahvatanje dodatnih količina vode za ljetnju sezonu. Ukazali su da će bez implementacije predmetnih mjera biti dovedena u pitanje urednost vodosnabdijevanja Crnogorskog primorja u toku turističke sezone 2023. godine.

Poseban akcenat je stavljen na stvaranju formalnih i suštinskih pretpostavki za  realizaciju kratkoročnih mjera za zahvatanje dodatnih količina vode, odnosno  za izradu privremenog nasipa u koritu rijeke Morače, kao i  nabavku i ugradnju postrojenja za prečišćavanje vode, kojim bi se zahvatala voda iz neposredne blizine izvorišta ,,Bolje Sestre“ , koje bi bilo instalirano u postojećem objektu.

Pored navedenih, pokrenuto je i više tema koje se tiču sprečavanja negativnih uticaja  kako na izdašnost vodoizvorišta tako i na kvalitet vode, kao i za stvaranje pretpostavki za   uspješno funkcionisanje Regionalnog vodovoda:

potreba sprječavanja nezakonitih aktivnosti u koritu rijeke Morače , a za koje je utvrđeno da direktno utiču na podzemne vode u širem području

potreba uklanjanja nelegalnih objekata u okolini korita rijeke Morače

potreba poboljšanja komunikacije prilikom evidencije podnošenja prijava za gradnju , a u svijetlu činjenice da se prilikom prijave mora dostaviti dokaz o izmirenju posebne naknade za izgradnju regionalnog vodovodnog sistema

potreba izmjene zakonskog rješenja kojim se hoteli sa 4 i 5 zvjezdica oslobađaju dijela i u cjelosti posebne naknade, a sve u vezi sa prevelikom kreditnom zaduženosti DOO ,,Regionalni vodovod Crnogorsko primorje“, nastalom  zbog  realizacije razvojnih infrastrukturnih projekata u ambjijentu admistrativno smanjenih izvornih namjenskih prihoda.

Predstavnici Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma , Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Uprava za vode su izrazili spremnost da se u punom kapacitetu uključe u rješavanje predmetnih pitanja, uz konstataciju da se radi o pitanju koje je od državnog značaja. U tom pravcu su postignuti konkretni dogovori kako bi se pristupilo rješavanju navedenih problema. Izdavanje urbanističko tehničkih uslova, izrada tehničke dokumentacije i dobijanje neophodnih saglasnosti za realizaciju kratkoročnih mjera je jedan od prioritetnih zadataka kome će navedeni subjekti ozbiljno i u najkraćem roku pristupiti. Stalna komunikacija i kordinacija u radu su pretpostavke za uspješno rješavanje navedenih problema i obezbjeđivanja neophodnih količina vode kako u narednoj ljetnoj sezoni tako i dugoročno, jedan je od zaključaka sastanka.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti