Ukinut pritvor Rađenoviću, a specijalna tužiteljka pokrenula krivični postupak

Sudija za istragu Višeg suda u Podgorici Miroslav Bašović ukinuo je rješenje o zadržavanju gradonačelnika Budve Lazara Rađenovića i bivše direktorice Prve banke Jelice Petričević. Odjeljenje za suzbijanje organizovanog kriminala, korupcije, terorizma i ratnih zločina pokrenulo je danas krivični postupak protiv Lazara Rađenovića i Vladinog savjetnika za investicije i strana ulaganja Aleksandra Tičića zbog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja.

Protiv Jelice Petričević i Vida Rađenovića pokrenut je krivični postupak zbog krivičog djela zloupotreba službenog položaja putem pomaganja.

Odjeljenje za suzbijanje organizovanog kriminala, korupcije, terorizma i ratnih zločina pokrenulo je krivični postupak protiv Lazara Rađenovića i Aleksandra Tičića zbog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja.

Protiv Jelice Petričević i Vida Rađenovića pokrenut je krivični postupak zbog krivičog djela zloupotreba službenog položaja putem pomaganja.

 

Tužilaštvo je ocijenilo da su dokazi koje je Specijalni istražni tim, u saradnji sa policijom, prikupio ukazuju na sumnju da su 2007. godine u Budvi i Podgorici, Lazar Rađenović i Tičić, uz pomoć Petričević i Vida Rađenovića omogućili da u postupku javne prodaje opštinskog zemljišta u mjestu Košljun površine preko 27 hiljada kvadratnih metara, zemljište kupi privatno preduzeće SP Luna, a onda toj firmi radi plaćanja kupljenog zemljišta, obezbijedili novac iz kredita banke.

 

Navodi se da je tada Lazar Rađenović tada bio potpredsjednik budvanske opštine i član Komisije za spovođenje javnog nadmetanja, a Tičić menadžer i predsjednik Komisije.

 

Petričević jer bila zamjenik generalnog direktora Prve banke i Vido Rađenović, izvršni direktor SP Luna.

 

“Vraćanje kredita preduzeća SP Luna garantovano je novčanim depozitom Opštine Budva u iznosu od preko 1,4 miliona EUR, a osnovano se sumnja da su novac od dalje prodaje predmetnog zemljišta prisvojili osumnjičeni Lazar Rađenović, Vido Rađenović i druga lica u ukupnom iznosu od preko 500 hiljada EUR”, kaže se u saopštenju specijalnog tužioca za suzbijanje organizovanog kriminala Đurđine Nine Ivanović.

 

Podsjeća se da je osumnjičenim Lazaru Rađenoviću i Petričević,nakon saslušanja kod tužioca, određeno zadržavanje od 48 sati.

 

Tužilaštvo će zatražiti pritvor za te osobe zbog, kako su objasnili, postojanja okolnosti koje ukazuju da bi osumnjičeni Lazar Rađenović, Tičić i Petričević boravkom na slobodi ometali istragu uticajem na saučesnike i svjedoke koje tužilac, kao nadležan za vođenje postupka, cijeni da je neophodno saslušati, jer se donošenje konačne odluke ne može zasnivati isključivo na pribavljenim materijalnim dokazima.

 

Kako je saopšteno, osim toga, osumnjičenima se stavlja na teret krivično djelo za koje je propisana kazna zatvora od deset godina i koje je posebno teško zbog načina izvršenja i posljedica, jer se radi o koruptivnom krivičnom djelu izvršenom od službenih lica koja su visoko pozicionirana u strukturi vlasti.

 

“A pribavljena protivpravna imovinska korist višestruko premašuje iznos potreban za postojanje krivičnog djela i utoliko posljedicu čini težom”, navela je Ivanović.

 

Kako je dodala, činjenica da su crnogorska javnost i građani posebno zainteresovani za krivično gonjenje učinilaca krivičnih djela korupcije na visokom nivou i to naročito one u sferi javnih nabavki za koju postoji uvjerenje da je najčešće korišćeni ambijent i mjesto za korupciju, predstavlja izuzetne okolnosti koje ukazuju da bi boravak na slobodi osumnjičenih Lazara Rađenovića i Tičića doveo do ozbiljne prijetnje očuvanju javnog reda i mira.

 

“Nezavisno od odluke sudije za istragu o određivanju pritvora, tužilaštvo će u sledećih 48 sati donijeti Naredbu o sprovođenju istrage protiv Lazara Rađenovića, Tičića, Petričevića i Vida Rađenovića”, navodi se u saopštenju.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti