Tramontana:
Hladni sjeverni vjetar, tipičan za Sredozemno područje. Uglavnom je umjerene jačine i duva u vedrim danima. Vjesnik je proljepšanja vremena. Na otvorenom moru stvara visoke talase.
Bura:
Duva s kopna na more i veoma utiče na život ljudi. Duva uglavnom u hladnije doba godine, mada postoje predjeli gdje je gotovo konstantna pojava i u njima je razvoj vegetacije nemoguć. Izuzetno je snažan i stvara vrlo uzburkano more u priobalnom pojasu. Njeni udari su u talasima i veoma nepredvidivi.
Levant:
Javlja se kada se ciklon i anticiklon sudare, čini prelaz juga u buru i u zavisnosti od inteziteta, može biti levantin (slabog intenziteta), levantun (jačeg intenziteta) i levantarun (olujnog intenziteta). Duva sa istoka i na Jadranu za vrijeme njegovog duvanja, najčešće na otvorenom duva jak jugo, dok je pod dno Velebita jaka bura.
Najčešće ga prati vlažno vrijeme i more je veoma uzburkano.
Široko (Jugo)
Vjetar koji duva sa istoka. Uglavnom najavljuje ciklon iz sjevernog Sredozemlja. Topao i vlažan , uglavnom donosi kišu i u ljetnjem periodu najčešće traje 3 dana, dok u zimskim periodima moše potrajati i do tri nedelje. Čine ga dugački talasi.
Oštro:
Čist južni vjetar, kratko traje ali je veoma intenzivan. Uglavnom se javlja na prelazu juga u lebić.
Lebić:
Suv i topao vjetar uglavnom jakog intenziteta. Duva sa jugozapada i jako je opasan zbog ukrštanja talasa i ogromnog dizanja mora u plitkim marinama koje su otvorene prema toj strani. Ne spada u dugotrajne vjetrove.
Pulenat:
Izuzetno jak i opasan vjetar, rijedak na Jadranu. Dolazi iznenada, bez ikakve najave i obično donosi kratkotrajnu ali veoma obimnu kišu. Uzrokuje uzburkano more.
Maestral:
Osvježavajući, sjeverozapadni vjetar, koji duva sa mora ka kopnu. Javlja se uglavnom ljeti i taje od 10 do 18 časova, postižući dvoj maksimum oko 14 časova. Prati ga lijepo vrijeme. Rijetko je olujne jačine i tada čini more veoma teškim za plovidbu.
foto: Jugoslav Belada izvor: Nautika