VEZANA VIJEST: Građani će uzimati u zakup svoja dvorišta
Familija Fažo bila je već godinama izložena pravnom pritisku jer se država neosnovano upisala na imovinu koja je u vlasništvu te porodice još od 1912. godine i za što oni imaju kupoprodajni ugovor star više od stotinu godina, te niz drugih dokumenata iz Austrougarske, Kraljevine i socijalističke Jugoslavije. Sve su to dokazi da je atraktivna imovina „na pjenu od mora“ zapravo njihova privatna, a ne državna. Tivatsko odjeljenje Uprave za nekretnine Crne Gore je 31. oktobra ove godine, svojim rješenjem vratilo zemljište u svojinu porodice Fažo.
Pravni zastupnici familije Fažo su tvrdili da „Zakon o morskom dobru i Zakon o državnoj imovini ne mogu ex lege biti osnov za upis države kao vlasnika i time brisati stečeno pravo porodice Fažo jer tim zakonima nije propisan način prelaska privatne u državnu svojinu, odnosno ne propisuje se prestanak i sticanje prava na nepokretnosti“.
Da bi mogla tvrditi da je kompletna morska obala u Crnoj Gori, uključujući i vjekovima stare kamene porodične kuće, državna, a ne privatna svojina, država Crna Gora mora sprovesti postupak eksproprijacije i ljudima platiti nadoknadu za tu imovinu, ako procijeni da je to javni interes.
„Zakon o morskom dobru ne može biti pravna osnova za gubitak privatne svojine i automatizam za upisivanje državne. Ustav i svojinski zakoni Crne Gore su jedini temelji na kojima se u ovoj problematici može postupati i po čemu se mora sprovoditi odgovarajuća procedura u kojoj neko može biti lišen privatne imovine, ako je to javni interes“, kaže za „Vijesti nedjeljom“ advokat Slavo Ijačić, podsjećajući na član 58 Ustava Crne Gore:
„Jemči se pravo svojine. Niko ne može biti lišen ili ograničen prava svojine, osim kada to zahtijeva javni interes, uz pravičnu nadoknadu. Prirodna bogatstva i dobra u opštoj upotrebi su u državnoj svojini.“
izvor: vijesti.me