Uspjela da dokaže da je vlasnik svoje kuće

Tivćanka Slavica Fažo uspjela je, nakon dužeg pravnog postupka pred nadležnim organima, da dokaže ono što svi znaju – da je njena kuća i imanje na obali mora na ulazu u tivatsku gradsku marinu Kalimanj njena privatna, a ne državna imovina, a prenose ND Vijesti.

Tivćanka je dobila spor uprkos tome što je Građansko odjeljenje Vrhovnog suda Crne Gore 7. oktobra odlučilo da „pravo korišćenja zemljišta koje predstavlja morsko dobro, pripada ranijim vlasnicima samo zaključenjem ugovora sa javnim preduzećem koje upravlja morskim dobrom“, kao i da „obale i morsko dobro predstavljaju dobro u opštoj upotrebi koje niko ne može imati u posjedu“.

VEZANA VIJEST: Građani će uzimati u zakup svoja dvorišta

Familija Fažo bila je već godinama izložena pravnom pritisku jer se država neosnovano upisala na imovinu koja je u vlasništvu te porodice još od 1912. godine i za što oni imaju kupoprodajni ugovor star više od stotinu godina, te niz drugih dokumenata iz Austrougarske, Kraljevine i socijalističke Jugoslavije. Sve su to dokazi da je atraktivna imovina „na pjenu od mora“ zapravo njihova privatna, a ne državna. Tivatsko odjeljenje Uprave za nekretnine Crne Gore je 31. oktobra ove godine, svojim rješenjem vratilo zemljište u svojinu porodice Fažo.

Pravni zastupnici familije Fažo su tvrdili da „Zakon o morskom dobru i Zakon o državnoj imovini ne mogu ex lege biti osnov za upis države kao vlasnika i time brisati stečeno pravo porodice Fažo jer tim zakonima nije propisan način prelaska privatne u državnu svojinu, odnosno ne propisuje se prestanak i sticanje prava na nepokretnosti“.

Da bi mogla tvrditi da je kompletna morska obala u Crnoj Gori, uključujući i vjekovima stare kamene porodične kuće, državna, a ne privatna svojina, država Crna Gora mora sprovesti postupak eksproprijacije i ljudima platiti nadoknadu za tu imovinu, ako procijeni da je to javni interes.

„Zakon o morskom dobru ne može biti pravna osnova za gubitak privatne svojine i automatizam za upisivanje državne. Ustav i svojinski zakoni Crne Gore su jedini temelji na kojima se u ovoj problematici može postupati i po čemu se mora sprovoditi odgovarajuća procedura u kojoj neko može biti lišen privatne imovine, ako je to javni interes“, kaže za „Vijesti nedjeljom“ advokat Slavo Ijačić, podsjećajući na član 58 Ustava Crne Gore:

„Jemči se pravo svojine. Niko ne može biti lišen ili ograničen prava svojine, osim kada to zahtijeva javni interes, uz pravičnu nadoknadu. Prirodna bogatstva i dobra u opštoj upotrebi su u državnoj svojini.“ 

izvor: vijesti.me 

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti