Riječ je o fotografijama na kojima se djevojčice, uglavnom dobrovoljno slikaju gole, oskudno odjevene i u eksplicitnim pozama. Ali, sudeći prema komentarima koje postavljaju, administratori ih dobijaju ili od njihovih prijatelja ili najčešće sakupljaju sa Facebook profila tih djevojčica.
Ali, usprkos šokantnim fotografijama još nema reakcije vlasti ili nevladinih organizacija koje se bave zaštitom djece.
Administrator ove grupe najavljuje stotine novih fotografija u narednim danima, koje već posjeduje na svom računaru, a koje su mu, navodno, korisnici grupe slali iz svih gradova s prostora bivše Jugoslavije.
Da ljudi vole pretjerivati i prelaziti granice dobroga ukusa pokazuje kreiranje drugih Facebook grupa poput 'Najbolje pi*ke iz …’ koje je u kratkom roku steknu veliku popularnost objavljivajući profilne slike djevojaka iz pojedinih gradova.
Pojavljivanje ovakvih vulgarnih grupa odaje sliku našeg društva i čovjeka. Facebook je društvena mreža namijenjena druženju i zabavi, ali kreiranje ovakvih grupa sigurno nije zabavno niti smiješno, već besmisleno i vrijeđa. Objavljivanjem ovakvih slika vrijeđa se dostojanstvo djevojke, a otkriva se i njezin identitet što kasnije može rezultirati i gorim posljedicama: dobacivanje, dosađivanje putem inboxa i napadanje.
Bez obzira htjele djevojke da im slike budu objavljene na toj stranici, činjenica je da ih se proziva i vrijeđa, a to pokazuju i vrijeđajući komentari ispod slika.
Sex, golotinja je ono što se prodaje, no, tako nažalost nije samo kod nas. Svojevremeno inicijativa 'Liga drolja' koja je osnovana u Švedskoj izazvala je velike nemire, fiyiččke napade i hapšenja. Djevojke, zapitajte se, u slučaju da se vaša slika i nađe tamo, treba li vam odobrenje nekog primitivnog i priprostog dječaka da vas trpa u isti koš s još 1000 djevojaka.
Enver Čičak, IT stručnjak specijalizovan za računarsku sigurnost upozorava da problem objave neprimjerenog ili uvredljivog sadržaja koji je čest na društvenim mrežama može riješiti samo država, a nikako pojedinci ili neka organizacija.
- Samo država može donijeti odluku da sadržaji određenog tipa koji se pojavljuju na internetu ne može biti objavljen u toj zemlji - objasnio je Čičak. On napominje da je internet sadržaj teško kontrolisati u potpunosti, ali kada je riječ o širokoj društvenoj populaciji, svakako da je moguće kontrolisati ovakve pojave, piše Patria.
Patria/dnevnik.hr