Uz(let) riječi Zorice Joksimović na 16. Međunarodnom podgoričkom sajmu knjiga i obrazovanja

Na 16. Međunarodnom podgoričkom sajmu knjiga i obrazovanja u utorak, 10. maja od 16 časova biće predstavljena nova knjiga koju je objavila Narodna biblioteka Budve - Uz(let) riječi autorke Zorice Joksimović. O knjizi će na Sajmu govoriti recenzentkinja dr Sofija Kalezić i autorka a promociju će voditi Stanka Stanojević.

Zorica Joksimović je rođena 1963. godine u Ivangradu. Završila je studij komparativne književnosti i filozofije na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. Profesorica je Crnogorskog-srpskog, bosanskog i hrvatskog jezika i književnosti u JU „Druga osnovna škola“ u Budvi. Radi više od 30 godina u nastavi. Radila je kao jedan od prvih novinara Radio Budve, a 1990. bila u uredništvu časopisa „Krug”, koji je u Crnoj Gori bio prvi privatni kulturno-informativni magazin.
Autorka je knjige kratkih priča „Od vode i kamena do priče i pričanja – po motivima budvanskih legendi” (Budva, 2015.) koja je prevedena na engleski jezik From water and stone to story and storytelling Budva, 2017. god. objavljena od strane JU Narodna biblioteka Budve i NVO „Talas”, Budva.
Zastupljena je u monografiji proznog stvaralaštva crnogorskih autorki „Minervinim tragom” dr Sofije Kalezić. Priča „Kadmo“ je dio izabranih u Antologiji proznog stvaralaštva crnogorskih književnica dr Sofije Kalezić.
Recezentkinja je knjiga: Grebeni od kostiju Borisa Jovanovića Kastela, zbirke dječije poezije Velimira Ralevića Zubatorepati stvor i Javke iz samoće, zbirke lirskih zapisa Miraša Martinovića Sveska od maslinina lišća i Dan i noć u Butui, romana Bolnica Miša Gaćinovića.
Eseji su joj objavljivani u knjizi o Branki Bogavac - Branka vitez umjetnosti I i II, priređene od strane Jovane Došljak, u Književnim novinama, Tokovima, Vijestima, Monitoru kao i časopisima za njegovanje kulturne baštine Odzivi i Komuna. Objavljuje tekstove na portalu za kulturu i kulturnu baštinu Crne Gore Butua i montenegrina.net
Suosnivač je NVO Talas, koja se bavi afirmacijom i publikovanjem dječijeg stvaralaštva, kao i razvijanjem medijeske pismenosti kod djece, u sklopu kojeg su organizovane radionice Kreativnog pisanja.
Urednica je zbornika dječijih radova Naši pješčani zapisi, Budva 2018, Bajka je majka 2019. kao i autorka multimedijalnog projekta Riječi i izrazi moga kraja. Učestvuje u mnogim kulturnim međunarodnim projektima (Kulturno–obrazovni međunarodni projekat – Balkan Kids Tube Fest 2021.) U saradnji sa Narodnom bibliotekom Budve, realizovala je projekte Bajka je majka i Čuvajmo narodni jezik, Gumna budvanskog kraja i sl.
Živi i stvara u Budvi.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti