Usvajanjem dokumenta Big Win for Dinaric Arc, na kome su udruženim snagama radili Svjetski fond za prirodu (WWF), Ministarstvo održivog razvoja i turizma Crne Gore i Međunarodna unija za zaštitu prirode (IUCN), Republika Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Republika Hrvatska, Kosovo*, Republika Makedonija, Republika Slovenija i Republika Srbija prihvatile su obavezu daljeg zajedničkog rada na unaprijeđenju zaštićenih područja.
Usvajanje je oganizovano u okviru Konferencije Parkovi Dinarskog luka koja je danas počela u Budvi i trajaće do 5. decembra, a organizuju je Svjetski fond za prirodu (WWF) i Ministarstvo održivog razvoja i turizma Crne Gore.
Na svečanosti su, između ostalih, govorili: ministar održivog razvoja i turizma g. Branimir Gvozdenović, evropski komesar za životnu sredinu g. Janez Potočnik, generalni direktor WWF-a g. Džim Lip, direktor IUCN programske kancelarije za jugoistočnu Evropu g. Boris Erg, te ministri i drugi predstavnici država Regiona. U radu Konferencije Parkovi Dinarskog luka učestvuju i predstavnici ambasada, međunarodnih organizacija i institucija iz oblasti životne sredine, nacionalnih parkova i dr.
Branimir Gvozdenović: U ime Vlade Crne Gore i u svoje lično ime, još jednom pozdravljam sve prisutne, u uvjerenju i nadi da će svečanost povodom usvajanja deklaracije BIG VIN ZA DINARSKI LUK, kao i Konferencija Parkovi Dinarskog luka, biti značajna potvrda naše zajedničke spremnosti da se, koordinirano i kooperativno, suprotstavimo izazovima u procesu održivog razvoja i očuvanja i unaprijeđenja biodiverziteta.
Pozitivan stav prema zaštiti i unaprijeđenju životne sredine, trebalo bi da pretpostavlja izgrađen pravilan odnos prema objektima u prirodi, kulturnim vrijednostima i radom stvorenim dobrima, kao i prema međuljudskim odnosima u duhu humanizma i tolerancije.
Za ovako formiran stav uz prisutan odgovarajući entuzijazam i istrajnost u sprovođenju aktivnosti predviđenih u okviru projekta Parkovi Dinarskog luka, na planu zaštite unapređenja i turističke promocije jedne čitave regije, možemo reći da smo ostvarili dobru regionalnu saradnju.
Džim Lip: Regiju Dinarskog luka krasi bogatstvo prirodnog kapitala i WWF ju je identifikovao kao mjesto od globalne važnosti za biološku raznolikost. WWF čestita svim uključenim vladama na njihovom odabiru dugoročnih ciljeva povezanih s održivim razvojem, umjesto opredjeljivanja za kratkoročne ekonomske koristi.
Boris Erg: Sa zadovoljstvom podržavamo zvanično prihvatanje ciljeva u zaštiti kao što su jačanje sistema za očuvanje prirode, proglašavanje novih i efikasnijih zaštićenih područja, poboljšano upravljanje zaštićenim područjima, efikasno sprovođenje relevantnih politika Evropske unije, poboljšanje prekogranične i međusektorske saradnje, kao i prepoznavanje koncepta prirodnog kapitala. Sve navedeno čini jaku osnovu i pruža brojne argumente za zaštitu prirode. Ostvarivanje ovih ciljeva zahtijeva nove i dodatne ljudske i finansijske resurse. Zemlje ne samo da imaju mandat da ih realizuju na nacionalnom nivou, ispred nas je i zajednički zadatak da blisko sarađujemo kako bismo efikasno radili na ostvarivanju međunarodnih ciljeva koje postavljaju CBD Strateški plan za biodiverzitet 2011-2020. i Strategija biodiverziteta Evropske unije do 2020. godine. Pravilno prevođenje globalnih i regionalnih politika u efikasne aktivnosti na nacionalnom i lokalnom nivou je cilj koji dijelimo i put za dugoročan uspjeh naših nastojanja za očuvanje prirode. Danas usvojena Zajednička izjava postavlja dobru osnovu za to.
Big Win for Dinaric Arc nastavak je inicijative koju su 29. maja 2008. godine zajednički potpisali ministri regiona zaduženi za pitanja zastite životne sredine. Tom prilikom je dogovoreno da će se ojačati međusobna saradnja u sprovođenju obaveza, a svaka od šest strana potpisnica pripremila je i nacionalni popis aktivnosti za podršku sprovođenju ciljeva Programa rada na zaštićenim područjima, od kojih je do danas ispoštovano više od 80%. Svrha Inicijative je da se uspostavi dobro upravljanje i reprezentativna mreža zaštićenih područja koja će pružiti praktičnu osnovu za dugoročnu saradnju koja omogućava dobit na lokalnom i nacionalnom nivou.
Novi sporazum BIG WIN for Dinaric Arc će sada, kroz obnovu posvećenosti regionalnoj i prekograničnoj saradnji, približiti jugoistočnu Evropu viziji velike prekogranične mreže zaštićenih područja. Ova zajednička predanost će pomoći u očuvanju bogate biološke i kulturne raznolikosti.
Kako je napomenuto, svečanošću usvajanja Big Win for Dinaric Arc započela je i druga međunarodna Konferencija Parkovi Dinarskog luka. U pitanju je nastavak prošlogodišnjeg dešavanja održanog u novembru u Banja Luci, na kojoj su predstavljeni temelji WWF-ovog projekta Parkovi Dinarskog luka, te započete radionice na teme procjene vrijednosti zaštićenih područja, klimatskih promjena, održivog turizma i zaštićenih područja.
U sklopu Konferencije koje je danas počela organizovana je konstitutivna sjednica novog saziva Nacionalnog savjeta za održivi razvoj i klimatske promjene kojom je predsjedavao predsjednik Filip Vujanović, a uvodna obraćanja članovima Savjeta imali su ministar Gvozdenović, komesar Potočnik i stalni koordinator UNDP u Crnoj Gori Rastislav Vrbenski.