Zelena akcija: Vlada zbog nafte stavlja na kocku najvrjedniji nacionalni prirodni resurs - Jadran

Udruženje za zaštitu okoline Zelena akcija prije nekoliko dana je istraživanje mogućih nalazišta nafte i plina u Jadranskom podmorju, ocijenila neprihvatljivim rizikom za okolinu, kojim Vlada susjedne Hrvatske, “koja, čini se, nije u stanju pronaći ni sunčevu energiju, niti podstaknuti njeno veće korištenje, u očajničkoj potrazi za naftom i plinom, stavlja na kocku najvrjedniji nacionalni prirodni resurs - Jadran". Ovo je saopštenje koje se jednako tiče i nas u Crnoj Gori.

 

Zelena akcija saopštila je kako je na plenarnoj sjednici Evropskog privrednog i socijalnog odbora Evropske unije (EGSO) njihov i predstavnik nacionalne mreže udruženja Zelenog foruma kritikovao Vladu i Ministarstvo zaštite okoline i prirode RH, zbog propusta pri kontroli seizmičkih istraživanja mogućih nalazišta nafte i plina u Jadranskom podmorju.

Ministru privrede Republike Hrvatske Ivanu Vrdoljaku zamjerili su što se u medijima hvalio kako su pronađene velike količine nafte i plina, a da istraživanje još nije gotovo, niti su podaci obrađeni.

"Dugogodišnji aktivista Toni Vidan upozorio je članove i članice EGSO-a i Evropske komisije na neprihvatljive propuste Vlade koja je, želeći izbjeći javnu raspravu, ove komercijalne aktivnosti proglasila 'naučnim istraživanjem' te pokazala ozbiljno pomanjkanje brige o najvažnijem nacionalnom prirodnom resursu time što je dozvolila tako opsežno i agresivno istraživanje bez prethodne izrade i usvajanja Studije utjecaja na okolinu", navodi Zelena akcija.

"U očitom nedostatku sposobnosti osmišljavanja stvarnog razvoja, ne mareći za devastaciju okoliša i uništavanje dugoročnog razvojnog resursa, Vlada kupuje vrijeme stvarajući lažnu nadu kako će nam osigurati lagodan život bez rada", navodi Zelena akcija. Podsjeća da je početkom decembra upozorila na neprihvatljivo kršenje procedure zaobilaženjem izrade studije uticaja na okolinu i najavila pokretanje pravnog spora.

"Norveška firma Spectrum je, bez javnog natjecanja, tokom proteklih nekoliko mjeseci 'istražila' oko 15.000 kvadratnih kilometara Jadrana, metodom koja podrazumijeva detonacije zučnih topova koji stvaraju buku od 240 decibela svakih 10 sekundi i za koje struka tvrdi kako imaju ozbiljan negativan uticaj na morski okoliš, a posebno na morske sisare", saopštila je Zelena akcija. (Hina)

 

Dok su Hrvati tražili kompaniju koja će da istraži podmorje, Crna Gora je raspisala tender za odabir naftne kompanije koja će početi sa eksploatacijom jer određeni podaci već postoje.

foto: Jugoslav Belada

PODIJELI

Tagged under

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti