Iako postoji više razloga zbog kojih bi turisti trebali posjetiti ovaj prekrasni gradić na obali s kilometrima bijelih pješčanih plaža, onaj koji se ističe je surfanje. U stvari, vjerovatno je ovo mjesto gdje zabilježeno surfanje na najvišem talasu ikad. Zapanjujuća masa vode iznosila je 28,57 m, a riječ je o surferu Sebastian Steudtner iz Njemačke koji je ovaj poduhvat izveo 2024. godine.
Svjetska surferska liga još uvijek nije odobrila ovaj rekord, a trenutni svjetski rekord u visini je 26,21 m i postavio ga je Steudtner na istom mjestu 2020. godine.
Sezona surfanja u Nazareu traje od oktobra do marta, a vrijeme ostaje prilično blago za to vrijeme, s najvišom temperaturom od 22 stepena Celzijusa.