Inspektor je predložio poništenje građevinske dozvole, jer kako je navedeno "idejni projekat na osnovu kojeg je izdata građevinska dozvola izrađen je suprotno planskom dokumentu i urbanističko tehničkim uslovima".
Inspekcijsku kontrolu je inicirao zahtjev koji je podnio mještanin Dragan Krapović i Mreža za afirmaciju nevladinog sektora MANS.
"Na osnovu inspekcijskog pregleda, inspektor je utvrdio da idejni arhitektonsko - građevinski projekat, izrađen od strane firme "Projmetal" iz Beograda, a koji je revidovan od strane JU Institut za razvoj i istraživanja u oblasti zaštite na radu iz Podgorice, na osnovu kojeg je 1. jula 2013. izdata građevinska dozvola za izgradnju poslovne zgrade, nije izrađen, odnosno nije revidovan u skladu sa planskim dokumentom i UT uslovima", navodi se u obrazloženju za poništaj građevinske dozvole, koji je adresiran na sekretarku za prostorno planiranje Danijelu Marotić.
VEZAN TEKST: GRAD KULA SE OSTVARUJE
Inspektor je naveo tri razloga za poništenje građevinske dozvole.
Iz kompanije Montera, koja je investitor, a ujedno i vodi projekt "Dukljanskih vrtova" na Zavali, negiraju sva tri razloga za poništenje.
Upoznajemo javnost da su jedine tri primjedbe na naš projekat sljedeće: i to da nadstrešnica ispred glavnog ulaza je navodno duža za jedan i po metar od predviđene planskim dokumentom. Napominjemo da se takvo ograničenje odnosi na balkone i terase, a ne na nadstrešnice. Zbog fizičke nemogućnosti da se obezbijedi planirani broj parking mjesta u okviru projekta, investitor je doplatio Opštini Budva nadoknadu za izgradnju javnih garaža i parkirališta za 22 nedostajuća parking mjesta, a na osnovu Odluke o naknadi za komunalno opremanje građevinskog zemljišta. Doplata za nedostajuća parking mjesta je u skladu sa važećim propisima i predstavlja uobičajenu praksu ne samo u Budvi već i u drugim crnogorskim opštinama, primjer Podgorice i Ulcinja, i nije nam poznato da je neka dozvola bila ukinuta iz ovog razloga. Treći i poslednji razlog je pozicija prilaza do dva parking mjesta koja se nalaze na našoj urbanisitčkoj parceli, a koja smo omogućili u korist naših komšija na susjednoj urbanističkoj parceli, a na osnovu ugovora o službenosti. Inspektor nije uzeo u obzir činjenicu da je pristup do navedenih parking mjesta, obezbjeđen preko postojećeg pristupnog puta za urbanističku parcelu koji je i predviđen u DUP "Budva Centar", navode u Monteri.
Kako tvrde ne postoje valjani razlozi za poništenje rješenja o izdavanju građevinske dozvole.
"Odlučni smo da kao budvanska firma čiji osnivači i žive u Budvi, učinimo sve da se pomogne razvoj grada. Konkretno, prihvatili smo da tehnički i finansijski ostvarimo sve inicijative građana u vezi okruženja projekta DOM XXI, uključujući: rekonstrukciju ulice i pješačkog ostrva prema hotelu Avala, prilaz i parking preko naše parcele za UP 5.18.h, kompletno uređenje parkinga iza CKB Banke sa svim prilaznim putevima, stepeništima i stazama. Dosadašnja investicija u projekat DOM XII iznosi 6.645.972EUR i predstavlja samo manji dio ukupnih investicija naše grupe u Crnoj Gori, a nadamo se da ćemo uskoro moći da predstavimo i nove kapitalne projekte u Budvi", naglašavaju u kompaniji.