On je isključivo za eksploataciju plina, dok bi vađenje nafte radije izbjegao. Poteškoće, međutim, vidi u tome što su se već raspisali tenderi i što su pronađeni koncesionari, no ističe kako je probleme uvijek bolje rješavati na početku.
"Koncesionarima bi trebalo reći da tražimo plin a ne naftu, platiti brzopletost, ali i to je bolje nego da se radi nepromišljeno s ko zna kakvim posljedicama", navodi Štern.
Sličnog je mišljenja i Ivan Čermak, vlasnik Croduxa.
"Naftaš sam, ali nikada ne bih dozvolio bušenje Jadrana u potrazi i eksploataciji nafte. Jadran je malo i zatvoreno more, imamo jednu od najljepših obala i mora na svijetu i svaka bi katastrofa bila pogubna za naš turizam. Imate kopno, bušite njega, a ne more", rekao je Čermak.
I on se isključivo zalaže za eksploataciju plina, a protiv je nafte.
"Iskreno, mislim da u Jadranu i nema prevelikih količina nafte, tako da postoji mogućnost da do toga nikada i ne dođe", izjavio je Čermak.
Među ostalim, to bi se moglo dogoditi i zbog niskih cijena nafte. Barel bi, po njegovim riječima, ponovno trebao bitno premašiti granicu od 100 dolara da bi investitori imali koristi od skupe eksploatacije. Po sadašnjim cijenama, procjenjuje vlasnik Croduxa, to im nije isplativo.
Upitan kolika je vjerovatnost da se na Jadranu dogodi ozbiljna nesreća vezana uz vađenje nafte, istaknuo je da je tehnologija na visokom nivou, no opasnost uvijek postoji.
"Ponavljam, za vađenje sam plina, a da ja odlučujem, nikada se ne bi išlo na naftu", zaključio je Čermak.
VEZANO: Slovenci i Italijani mogli bi 'zagorčati' planove za naftna ispitivanja?
Hina