Na internetu je prisutan veliki broj zlonamjernih korisnika

Povodom Dana bezbjednog interneta održana je panel diskusija “Bezbjedno i kreativno korišćenje digitalnih medija” na kojoj su učestvovali Marina Matijević iz Ministarstva prosvjete, Zorica Vujović iz Ministarstva javne uprave-CIRT, Darija Petović-Bambur iz udruženja Roditelji, Nikola Radunović, ekspert za medije i frontmen grupe Perper, Radovan Sredanović, ICT koordinator iz škole ''Maksim Gorki'' i Jelena Radonjić-Đurković iz Telekoma u organizaciji Crnogorskog Telekoma.

Tim povodom, predstavljena je inicijativa i crnogorska verzija specijalizovanog web-sajta Teachtoday, koja sadrži savjete i praktične materijale namijenjene roditeljima i pedagozima, kako bi djeci na što bolji način pomogli da bezbjednije i kompetentnije koriste digitalne tehnologije. Na sajtu http://www.teachtoday.de/me/ nalaze se savjeti kako najbolje zaštititi lične podatke, u kom uzrastu i na koji način koristiti mobilni telefon, kako da djeca bezbjedno koriste društvene mreže, šta znači sigurno ponašanje na internetu, kako obezbijediti lozinku, kako kreativnije koristiti digitalne medije, i još mnogo toga što zanima roditelje i odrasle koji o njihovoj djeci direktno ili indirektno brinu.

Prema riječima Zorice Vujović iz Ministarstva javne uprave, na internetu je prisutan veliki broj zlonamjernih korisnika koji za cilj imaju isključivo ličnu dobit zloupotrebom drugih lica ili njihovih privatnih informacija.
„Zbog velikog broja prijetnji moramo biti veoma pažljivi. CIRT-u je tokom prethodne godine prijavljen veliki broj napada malvera. Napadi su brojčano u porastu, a svjedoci smo da je ta prijetnja i te kako prisutna i u Crnoj Gori. Korisnici se konstantno izlažu opasnostima prilikom objavljivanja privatnih informacija i ličnog sadržaja, pa je svaki vid dodatne edukacije na ovu temu od koristi'', kaže Vujović.

Na panelu je bilo riječi o digitalnoj pismenosti i pozitivnim aspektima upotrebe digitalnih tehnologija, kao i o zaštiti podataka, pravilima ponašanja na internetu i društvenim mrežama, te zaštiti od online opasnosti. Poseban akcenat je stavljen na izazove s kojima se susrijeću roditelji i nastavnici u radu s djecom. Od učesnika panela čuli se i konkretni savjeti i rješenja namijenjena roditeljima i djeci kako bi se izbjegle opasnosti i na pravi način iskoristile sve prednosti koje pružaju digitalne tehnologije.

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti