Projekat čišćenja morskog dna u Petrovcu

Kao društveno odgovorna organizacija, Turistička organizacija Opštine Budva, u saradnji sa NVO 'Drustvo za razvoj ekologije', upravo privodi kraju projekat pod nazivom 'Opasne vrste našeg mora'. Cilj ovog projekta jeste odrzavanje morskog ekosistema na teritoriji Opštine Budva i stvaranje dobre osnove za realizaciju širokog profila turističke ponude.

 

Na našu veliku žalost, ekosistem mora je svakim danom sve više zagađen - što hemijskim jedinjenjima organskog porijekla i nutrijentima, što nerazgradivim hemijskim materijama, što zagađivanjem naftom. Na promjenu biodiverziteta utiče i neracionalno izolovanje ekonomski značajnih grupa - ribe, rakovi, školjke i glavonošci. Samo očuvanje biodiverziteta leži u principu održivosti korišćenja resursa koje nudi, a prema pravilima i direktivama organizacija HAO i organizacija UN-a UNEP i striktnog poštovanja propisa i zakona o zaštiti mora, što u prvu ruku podrazumijeva ograničenu eksploataciju. O važnosti morskog ekosistema govori i podatak da 0,4ha njive pod pšenicom godisnje produkuje 1,5T biomase, dok ista ta površina mora godišnje produkuje 10T biomase. Inače, velika ekonomska šansa Crne Gore leži u njenim potencijalima za marikulturu. Naime, u odnosu na republike bivše SFRJ, Crna Gora je u ukupnom ulovu plodova mora učestvovala sa samo 1,84%(400T) - što je doprinijelo očuvanju biodiverziteta u ovom dijelu Jadrana. Isto valja napomenuti da se taj resurs nesebično trosi u domaće svrhe.

 

 

1157620_594347123949407_1882959675_n.jpg

 

Za projekat čišćenja morskog dna angažovali smo profesionalne ronioce kluba 'Petrovac'. Planirano je da se projekat realizuje u dvije faze u trajanju od ukupno trideset dana. Prva faza je otpočela 17. jula i uspješno je zavrsena 27. jula. U toku prve faze očišćen je lokalitet 'Brsalj', kao i dio prema sredini petrovacke školjke. Druga faza je u toku i planirano je da se zavrsi 25. avgusta, u nedelju. Čisti se lokalitet oko petrovačkog pristaništa i pojas kupališne zone, kao i 10 m preko granice kupališne zone. A do nedjelje će biti očišćen i lokalitet 'Tuljanova pećina'. Projektom su angažovana četiri profesionalna ronioca i utrošeno je po 15 sati podvodnog rada u svakoj fazi projekta. Ideja je bila da se izvađen otpad odlaže na petrovačko Pristanište kako bi se dobila realna slika količine otpada koja je pod vodom, kao i zagađenosti i devastacije morskog ekosistema, međutim, od nadležnih u Komunalnom nismo dobili dozvolu za taj poduhvat. Količina otpada koja je uklonjena jeste otprilike 10 kubika po fazi čišćenja. Sam projekat je podrazumijevao i poseban osvrt na podvodne livade vrste 'Posidonia oceanica', koje se naravno nalaze na većim dubinama i uradili smo monitoring na lokalitetu od petrovačke školjke do ostrva Katić i Sveta Neđelja, i slobodno mogu reci da je 97% ekosistema sa tim populacijama u odličnom stanju. Jos jedan jako važan podatak jeste da na lokalitetu od petrovačke školjke do ostrva Katić i Sveta Neđelja nigdje nije pronađena alga 'Caulerpa racemosa', narodu poznatija kao 'Tumor Mediterana'.

 

 

1185267_594346287282824_253088695_n.jpg

 

Kako posebno brinemo o našem najvažnijem dijelu turističkog proizvoda i želimo da utičemo na podizanje ekološke svijesti kroz edukaciju o važnosti zaštite životne sredine, smatramo da je ovaj projekat idealna prilika da omogućimo našim turistima i sugrađanima da uživaju u čistom moru i očuvanoj prirodi.

 

 

1011643_594347327282720_865519317_n.jpg

 

Ovaj projekat, osim što povećava kvalitet života i atraktivnost turističke ponude, pomaže i razvoju eko-turizma koji je sve popularniji u svijetu. Prirodni resursi budvanske rivijere predstavljaju najvrijedniji potencijal za intenzivni i superiorniji razvoj turizma u Budvi, kao jednoj od najatraktivnijih turističkih destinacija na Jadranu. Stoga je obnova i valorizacija, kao i razvoj svijesti o značaju očuvanja životne sredine, strateški zadatak kome će se u budućem periodu posvetiti velika pažnja.

 

Vanesa Budimić

Saradnik za marketing

 

 

 

 

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti