Zvona Svetoga Ivana biće plaćena nakon pune decenije

Opština Budva platiće 15.000 eura crkvi Svetog Ivana , koliko je koštalo izlivanje centralnog zvona od bronze za gradski sat na visokom zvoniku ove katoličke, najreprezentativnije starogradske crkve.

Ovim će, nakon gotovo decenije, biti izmirena obaveza, koju je Opština na sebe preuzela i time napokon stavljena tačka na još jednu u nizu obećanja koje su ranije gradske vlasti davale, ali nijesu ispoštovale.


Upravo na ovom zvoniku izlivenom 2008. u italijanskoj padovi, teškom 880 kilograma ugravirano je ime Opštine Budva, kao glavnog donatora. Katolička crkva je nakon dobijanja zelenog svjetla od Opštine da će donirati centralno od tri zvona, vrijendo 14.300 eura, naložila njegovo izlivanje sa posebnom gravurom . Međutim, zvono koje već godinama unazad na svakih sat javlja tačno vrijeme na zvoniku, koji je glavno obilježje Staroga grada, nikada nije plaćeno.


Biskup kotorski Ilija Janjić pismeno se početkom aprila 2008. obratio Opštini Budva i tadašnjem gradonačelniku Kuljači sa molbom za pomoć da gradska uprava učestvuje u nabavci centralnog zvona za gradskiu sat na crkvi Svetog Ivana.


„Pred kraj Prvog svjetskog rata, Austrougarska monarhija je, među brojnim zvonima koje je rekvirirala u vojne svrhe, oduzela i zvona budvanske crkve Svetog Ivana, zaštitnika grada i nekada Budvanske biskupije (do 1828.). Siromaštvo građana , neposredno poslije Prvog svjetskog rata, nije dopustilo da građani Budve pribave kvalitetna zvona od bronze, koja bi bila na ures grada, kao ona oduzeta , čiji se umiljati zvuk, kako hroničari bilježe, čuo do Svetog Stefana“, napisao je tada Janjić u pismu Kuljači.


On je napomenuo kotorski Ordinarijat i Župni ured u Budvi su pokrenulki akciju prikupljanja novca za kupovinu novih zvona kod poznate livnice u Italiji, gdje su bila izlivena i prva zvona koje je odnijela Austrija.
„Predlažem da Opština Budva pokloni crkvi Svetog Ivana jedno od tri zvona, koje bi služilo i za gradski sat, a o kojermu je do Drugog svjetskog rata vodila brigu Opština. Radi se o zvonu težine 880 kilograma u vrijednosti od 14.300 eura. U zadnjih 20-tak godina Katolička crkva od opštinskih vlasti u Budvi nije dobila nikakvu pomoć, dok od drugih opština jeste u više navrata. Istina, mi tu pomoć u Budvi nijesmo ni tražili. Budući da se radi o javnoj funkciji zvona za potrebe grada, nadam se da će ova naša molba naići na razumjevanje“, istakao je biskup u pismu od prije devet godina.


Opština se tada oglušila i nije ni odgovorila Katoločkoj crkvi, da bi u julu 2008. iz kotorskog Ordinarijata ponovo uslijedila molba lokalnoj upravi da im odgovori prihvataju li da budu donatori. Opština tada prihvata da bude donator zvona.


U Padovi bivaju izlivena tri zvona za Crkvu Svetog Ivana, osim centralnog od 880 kiloframa, izlivaju se i dva manja od 650 i 450 kilograma, a ukupna cijena je bila 32.175 eura.


FOTO Ivan Čučuk

PODIJELI

O NAMA

Primorske novine su se prvi put pojavile davnog 13. jula 1972 godine. Uz povremena neizlaženja, konačno su se ugasile 2003 godine, kada je donesen Zakon o medijima kojim je predviđeno da se ne smiju iz opštinskog ili državnog bužeta finansirati štampani mediji (samo štampani, ne i radio i televizijski). Nažalost, uzročno-posljedično, sve male lokalne novine, koje se nisu mogli privatizovati, su nepovratno ugašene. Na tačno 41u godinu od osnivanja se stvorila potreba da se oživi staro ime, i napravi lokalni informativni portal kako za izvor dnevnih informacija, tako i kao internet niša za pitanja biznis preduzetništva redovno obrađujući pravna, turistička i preduzetnička pitanja. Svi saradnici su mali preduzetnici, politički neaktivni.

Mi smo mala sredina koja treba što efikasnije da djeluje zajednički u sve zahtjevnijim uslovima modernog turizma.

Kontakt: primorske@kulturnicentar.me

NVO Kulturni centar, Budva, Primorski bataljon bb

Najnovije vijesti