Suptilna agresija, vrlo prisutna danas u Crnoj Gori i regionu, dolazi do posebnog izražaja u virtuelnoj realnosti i aktivnosti anonimnih hejtera, ali i u beskrupuloznoj politici, kojom se neistomišljenici diskvalifikuju. Svi smo svjedoci tog "hejterstva" po društvenim mrežama, u političkim obraćanjima, pa i po javnim tribinama, gdje je vrijeđanje postalo redovno, normalno i opšte prisutno. To varvarstvo se uzima kao pravo, kada je anonimno onda je u najekstremnijem obliku ali je bez obzira na to svakodnevica i kada nije anonimno jer u vremenu kupljenih diploma i "brzog školovanja" takva većina nema kočnice koje uspostavlja moral.
Varvarstvo je veliko iskušenje za savremenog čovjeka da koristeći najsavršenija tehnološka sredstva ispolji tamnu stranu svoje prirode prema drugome, ali je ono i veliki izazov da energiju svog arhaičnog bića iskaže na kreativan način i humano potvrdi sebe.
U poznatoj periodizaciji čovjekovog kulturnog razvoja, nakon divljaštva i varvarstva započeo je period civilizacije koji do danas nije dobio i opšteljudski karakter. Izvan civilizacijski utvrđenih granica, od davnina žive i ljudi na nižem kulturnom nivou, prema kojima pripdanici civilizacije imaju ambivalentan odnos. Braneći se od njih kao nepoželjnih, osjećaj suprotnosti iskazuju i težnjom da ih porobljavaju i koriste kao resurs svog daljeg razvoja. Zbog takvog odnosa je varvarstvo postalo dvoznačan pojam koji je svoj pozitivan ili negativan smisao dobijao u zavisnosti od onog ko ga koristi.
„Novo varvarstvo“, antropološka studija Bojana Jovanovića, odgovara na pitanja šta je savremeno varvarstvo i ko su novi varvari. Kako autor smatra, varvarstvo nije samo kulturno-istorijsko određenje njegove davne prošlosti već i aktuelni potencijal kojim se on potvrđuje tokom istorije do danas. Ispoljavajući se samo kroz različite forme i koristeći razvijena tehnološka sredstva, ono je antropološka konstanta prepoznatljiva u njegovom odnosu prema drugima.
Novo varvarstvo se ispoljava i u raznim oblicima suptilne agresije, dolazeći danas do posebnog izražaja u virtuelnoj realnosti i aktivnosti anonimnih „hejtera”.
Istorijski kontinuitet ovakvog čovjekovog ponašanja pokazuje i njegovu današnju aktuelnost, a ono što razlikuje nekadašnje od sadašnjeg varvarstva jesu nova sredstva koja koriste pripadnici civilizacije u svom negativnom odnosu prema drugima.