Najčešće nepravilnosti koje su prijavljene od strane potrošača, organa/institucija, privrednih subjekata i fizičkih lica, odnosile su se na: neisticanje cijena, nedostatak na robi, nedostatak kod usluge, prigovor za ostvarivanje prava iz garancije, nelegalan rad, neizdavanje računa o kupovini proizvoda, neisticanje obavještenja o robi, neisticanje cijena i obmanjujuće oglašavanje, nepoštovanje radnog vremena i dr.
“Tržišna inspekcija je u najvećem broju slučajeva riješila inicijative tako što je potrošačima izvršen povraćaj novca (55%), zamijenjena roba za novu (25%), smanjenja cijena proizvoda i na drugi način (potrošaču omogućena kupovina proizvoda po objavljenim uslovima prodaje, potrošaču su obezbijeđeni tačni podaci o proizvodu, potrošaču je predata dokumentacija koja prati robu u prometu, potrošaču je isporučena plaćena roba; potrošaču je vraćen kusur u apoenima manjim od pet centi, itd) (20%).
Podsjećamo da su potrošači, prije nego se obrate inspekciji, dužni da podnesu prigovor trgovcu, koji je, u skladu sa Zakonom o zaštiti potrošača, obavezan da im odgovori bez odlaganja, a najkasnije u roku od osam dana od prijema prigovora.Vjerujemo da potrošači imaju sve više povjerenja u institucionalnu zaštitu svojih prava”, navode iz inspekcije.
Tržišna inspekcija riješila 85 odsto sporova žalbi u korist potrošača
- 19/04/2021
Tržišna inspekcija, u okviru svojih nadležnosti, svakodnevno sprovodi kontrole po inicijativama potrošača, uzimajući ih kao priroritetne u radu. Tokom prve polovine aprila, ova inspekcija je zaprimila ukupno 40 inicijativa, od kojih je preko 85 odsto riješeno u korist potrošača.